„Matka Królów” to mikrosaga o warszawskiej rodzinie robotniczej. Autorowi udało się dotrzeć do „jądra ciemności” rodzącego się wówczas nowego systemu społecznego, który – jak w antycznej tragedii – najpierw doprowadza do upadku, a potem unicestwienia własne dzieci. W skondensowanej narracji śledzimy przedwojenne, wojenne oraz tuż powojenne dzieje Łucji Król oraz jej czterech synów, których los zetknął z prostolinijnym komunistą Wiktorem Lewenem. Opowieść doskonale oddaje aurę polityczną późnych lat 50. XX wieku – czasu zawiedzionych, lecz nie przekreślonych jeszcze nadziei.
"Jak być kochaną" to poruszająca opowieść o tragicznej miłości z II wojną światową w tle. Gwiazda radiowego słuchowiska, aktorka, protoplastka dzisiejszych celebrytów, w samolocie do Paryża wspomina własne życie – niespełnioną miłość, nienagrodzone poświęcenie w latach wojny, wielką sławę zdobytą przez przypadek – próbuje niejako tym samym dociec odpowiedzi na tytułowe pytanie: jak być kochaną?
„Jak być kochaną” w 1962 roku zekranizował Wojciech J. Has (nagroda za scenariusz i główną rolę kobiecą na festiwalu w San Francisco). Zagrali m.in. Zbigniew Cybulski i Barbara Krafftówna, której kreację uznano za jedną z najważniejszych w dziejach polskiego filmu. „Matkę Królów” zekranizował Janusz Zaorski w 1982 roku. Film zdobył aż 15 nagród (m.in. „Srebrnego Niedźwiedzia” w Berlinie). Zagrali m.in. Magda Teresa Wójcik, Zbigniew Zapasiewicz, Bogusław Linda i Adam Ferency. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: