Wybór felietonów Jerzego Pilcha publikowanych na łamach Tygodnika Powszechnego - nominowany w 1998 roku do literackiej Nagrody Nike - jest ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych.
Felietony Pilcha są wzruszające, czasem okrutne, ale nigdy nie bywają one nudne.
W zbiorze znajdują się groteskowe portrety znanych ludzi - pisarzy, dziennikarzy, polityków oraz ironiczny komentarz do wydarzeń z pierwszych stron gazet i kronik towarzyskich. Pilch pisze w nich także o śmierci Jerofiejewa, Brodskiego, Kieślowskiego, Czycza, Stanisława Pyjasa.
Tezy zostały ujęte w autobiograficzną ramę; rozpoczynają się opowieścią o inicjacjach dzieciństwa, kończą zaś powrotem do rodzinnej Wisły.
Atrakcyjne językowo i nadzwyczaj śmieszne opowieści podszyte są nostalgią, Pilch ubiera wspomnienia w literacką, anegdotyczną formę i robi to w sposób perfekcyjny, zapraszając czytelników do swych ironiczno-filozoficznych gawęd. [edytuj opis]
"Nie każdy może pić jak Churchill, ponieważ nie każdy jest Churchillem"
Dodał: shczooreczek
Dodano: 30 V 2010 (ponad 14 lat temu)
+10
"Zwykła ludzka miłość polega bowiem na tym, iż kocha się kogoś, kto jest tak miły w dotyku, że ewentualne jego wady są już nieważne. Mam na myśli miłość do piesków- rzecz jasna"
Dodał: shczooreczek
Dodano: 30 V 2010 (ponad 14 lat temu)
+10
"Przecież oni zapowiadali koniec świata nie po to by umierać. Przepowiadali Zagładę, ponieważ chcieli żyć"
Dodał: shczooreczek
Dodano: 30 V 2010 (ponad 14 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: