Model kulturowy późnej nowoczesności na Zachodzie ukształtował się pod wpływem procesu sekularyzacji i metod przyrodoznawstwa. Cechuje go wielka namiętność do kontrolowania wszelkich sytuacji i zawłaszczania osób i rzeczy, a z drugiej strony nieufność względem tego, co łączy się z powierzaniem i przyjmowaniem - doświadczeniami nieodzownymi w relacjach, w których kontrolę zastępuje dar.
Z psychologicznego punktu widzenia daje to obraz nerwicy obsesyjnej, dzisiaj najbardziej rozpowszechnionej. Charakterystyczne dla niej podłoże uczuciowe jest przesycone narcyzmem, który może wyzwalać gwałtowne i okrutne zachowania, kiedy chodzi o obronę nazbyt kruchego i rozdętego wizerunku Ja.
W tej sytuacji zaciekłej obrony, niewielkiej spontaniczności i rzadkich chwil rozluźnienia trudno o prawdziwe spotkanie mężczyzn i kobiet, którzy przecież są twórcami wydarzenia narodzin. To sprawia, że jeszcze trudniejsze i bardziej zagrożone staje się doświadczenie płynące z tego spotkania - narodziny dziecka, nieprzypadkowo coraz częściej postrzegane i pożądane jako doświadczenie techniczno- naukowe, rezultat procesów laboratoryjnych, a nie jako doświadczenie ludzkiej miłości. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: