Thomas "Toivi" Blatt, pierwotnie Tomasz Blatt (ur. 1927 w Izbicy) – były więzień obozu zagłady SS-Sonderkommando Sobibor i uczestnik powstania więźniów tego obozu, autor licznych wspomnień z czasów Holocaustu.
Urodził się w Izbicy – typowym polskim sztetlu, nazywanym "żydowską stolicą" ze względu na przewagę ludności żydowskiej (ok. 90% mieszkańców w 1939). W 1943 został wraz z rodziną deportowany do obozu zagłady w Sobiborze. Jego rodzice i o 6 lat młodszy brat zginęli w komorze gazowej. On sam przetrwał zatrudniony w warsztacie obozowym i był uczestnikiem powstania więźniów, które wybuchło 14 października 1943. Z Sobiboru uciekło ok. 300 powstańców, z czego tylko co dziesiąty przeżył do końca wojny. Tomasz Blatt jest obecnie jednym z kilku ostatnich żyjących byłych więźniów obozu zagłady w Sobiborze.
Po wojnie Blatt wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zajął się dokumentacją hitlerowskich zbrodni. Jego wspomnienia ukazały się m.in. na łamach polskich tygodników: Świat i Kulisy. W 1979 spotkał się z jednym z przywódców powstania w Sobiborze, Aleksandrem "Saszą" Peczerskim, i zarejestrował rozmowę z nim. W 1983 uzyskał zgodę na trzygodzinny wywiad z byłym oficerem SS z Sobiboru, Karlem Frenzlem. Zapis tej rozmowy, zatytułowany Morderca i jego świadek, zamieścił 28 marca 1984 niemiecki tygodnik Stern. Ten sam wywiad opublikował także polski Przegląd Tygodniowy (1 maja 1983) oraz izraelski Haaretz (27 kwietnia 1984).
Dziennik Blatta zawierający opis przebiegu powstania w Sobiborze został wykorzystany w telewizyjnym filmie stacji CBS pt. Ucieczka z Sobiboru. Film otrzymał m.in. dwa Złote Globy i kilka nominacji do Nagrody Emmy.
Tomasz Blatt jest bohaterem reportażu Hanny Krall Autoportret z kulą w szczęce.
Mieszka teraz w Santa Barbara (Kalifornia). [edytuj opis]