Tadeusz Słobodzianek (ur. 26 kwietnia 1955 w Jenisiejsku na Syberii) - polski dramaturg, reżyser, krytyk teatralny.
Życiorys
Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w Studencie, a następnie w Polityce. W 1980 roku debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. Baśń jesienna w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem Osmędeusze Mirona Białoszewskiego w Białostockim Teatrze Lalek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. Jako kierownik literacki i dramaturg współtwórca sukcesów Teatru Nowego w Łodzi. W 1991 roku był współzałożycielem Teatru Wierszalin.
Wykładał "Sztukę Dialogu" w Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kieruje Laboratorium Dramatu (2003-2010 projekt był realizowany w ramach Towarzystwa Autorów Teatralnych, a obecnie w ramach Sztuki Dialogu Fundacji Tadeusza Słobodzianka na rzecz rozwoju teatru i dramatu). Laboratorium Dramatu to teatr oraz pierwsza w Polsce Szkoła Dramatu (z siedzibą na ul. Olesińskiej 21 w Warszawie).
Mieszka w Warszawie.
Twórczość
Jest autorem m.in. dramatów:
* Car Mikołaj (1985)
* Obywatel Pekosiewicz (1986)
* Turlajgroszek (1990)
* Prorok Ilja (1992)
* Merlin. Inna historia (1992)
* Kowal Malambo (1992)
* Sen pluskwy (2001)
* Nasza klasa (2008)
Jego dzieła dramatyczne były realizowane m.in. przez Kazimierza Dejmka, Macieja Prusa, Mikołaja Grabowskiego, Ondreja Spisaka, Piotra Tomaszuka i Andreja Worona. Jego najnowsza sztuka "Nasza klasa" została wystawiona w The National Theatre w Londynie.
Nagrody i wyróżnienia
Tadeusz Słobodzianek jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Paszportu Polityki (1993), Nagrody im. Stanisława Piętaka (1993), Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1994). Jego sztuki uzyskały dwukrotnie Fringe Firste na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, trzykrotnie zdobyły Grand Prix w konkursie na wystawienie sztuki współczesnej Ministerstwa Kultury i czterokrotnie były pokazywane na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. W 2010 otrzymał Nagrodę Nike za sztukę Nasza klasa.