Reinhold Messner (ur. 17 września 1944 w Villnöß-Funes, w Tyrolu we Włoszech) – himalaista i podróżnik, autor książek o tematyce górskiej.
Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów – wszystkie 14 ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu 16 lat.
Preferował w swych wspinaczkach himalajskich styl alpejski – starał się nie korzystać z tragarzy, zakładał minimalną ilość obozów pośrednich i poręczówek. Nie używał też butli tlenowych – w 1978 zdobył wraz z Peterem Habelerem w taki sposób Mount Everest, a następnie – samotnie – Nanga Parbat. Prawdopodobnie częste niedotlenianie na wysokościach doprowadziło do wykrytych ostatnio u Messnera uszkodzeń mózgu.
W 1985 jako drugi człowiek na świecie mógł poszczycić się zdobyciem Wielkiej Korony Ziemi – najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach w zaproponowanej przez siebie wersji ze szczytem Jaya zamiast Góry Kościuszki.
Szukając kolejnych wyzwań, podjął nieudaną próbę zdobycia Cerro Torre w Patagonii o niemal pionowej ścianie. W 1990 zdobył pieszo biegun południowy, wraz z Arvedem Fuchsem – przejście zajęło im 92 dni. Zamierzał także w 1995 przejść wraz ze swym bratem Hubertem z Syberii do Kanady przez Arktykę – wyprawa musiała zostać przerwana po 24 godzinach po ataku niedźwiedzia polarnego.
Za swe osiągnięcia w alpinizmie na igrzyskach olimpijskich w Calgary w 1988 został nagrodzony wraz z Jerzym Kukuczką srebrnym medalem olimpijskim. Messner odmówił przyjęcia wyróżnienia.
Po wycofaniu się z czynnego alpinizmu poświęcił się działalności społecznej oraz politycznej. W latach 1999-2004 był posłem do Parlamentu Europejskiego w Grupie Zieloni - Wolny Sojusz Europejski z ramienia włoskiej partii Zielonych. W PE był szczególnie aktywny w działaniach na rzecz ochrony środowiska górskiego oraz działał w grupie europarlamentarzystów na rzecz Tybetu. W 2004 roku aktywnie zaangażował się we wspieranie kampanii parlamentarnej europejskich zielonych, m.in. uczestnicząc w kampanii Zielonych 2004 w Polsce.
Jest znany także z poszukiwania yeti. [edytuj opis]