Zadebiutowała powieścią Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz (1818), natchniona odkryciami pewnego naukowca w dziedzinie ożywiania martwej materii. Pomysł Frankensteina narodził się latem 1816 r. podczas podróży po Szwajcarii (w okolicach Genewy), kiedy małżonkowie Shelley w towarzystwie Byrona i Johna Polidori urozmaicali sobie zimne i dżdżyste wieczory (tzw. Rok bez lata) wymyślaniem opowieści o duchach. Dzięki Frankensteinowi Mary Shelley stała się czołową twórczynią powieści gotyckiej oraz prekursorką literatury fantastyczno-naukowej. Napisała także inne powieści grozy m.in.:
* Przeistoczenie (Transformation, 1831)
* Ostatni człowiek (The Last Man, 1826)
* Valperga (1823)
Podjęła również pracę nad na poły biograficzną powieścią grozy Matilde. [edytuj opis]
"Ale ja jestem jak strzaskane drzewo: piorun poraził moją duszę. I czułem wtedy, że przeżyję to wszystko, co mnie jeszcze czeka, by pokazać światu to, czym wnet być przestanę: nędzne widowisko rozbitka ludzkości, budzące politowanie u innych, a nie do zniesienia dla samego siebie"
Dodał: Polly
Dodano: 05 I 2010 (ponad 15 lat temu)
"Z towarzyszami naszego dzieciństwa jest przecież tak, że nawet jak nie posiadają żadnych wyjątkowych zalet, zawsze darzymy ich uczuciem najszczerszym, mają oni nad naszymi umysłami pewną władzę, zwykle niedosiężną już dla przyjaciół późniejszych."
Dodał: KarinaCzyta
Dodano: 05 VI 2015 (ponad 9 lat temu)
"Bóg w swym miłosierdziu uczynił człowieka pięknym i ponętnym, na własny obraz i podobieństwo, moja zaś postać jest plugawą odmianą twej własnej, tym straszliwszą, że tak bardzo do niej podobną."
Dodał: KarinaCzyta
Dodano: 05 VI 2015 (ponad 9 lat temu)
00
Najnowsze dyskusje do książek autora
Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.