Mario Gianluigi Puzo (ur. 15 października 1920, zm. 2 lipca 1999) – amerykański powieściopisarz pochodzenia włoskiego.
Znany przede wszystkim ze swoich książek opisujących sycylijską mafię. Najsłynniejsza z nich, Ojciec chrzestny, opublikowana w 1969 roku, stała się tematem scenariusza filmu nakręconego w roku 1972 przez Francisa Forda Coppolę, z Marlonem Brando i Alem Pacino w rolach głównych. Film zdobył trzy Oscary: za najlepszy film, najlepszego aktora pierwszoplanowego i najlepszy scenariusz. Książka została sprzedana w nakładzie dwudziestu pięciu milionów egzemplarzy i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.
Puzo urodził się w rodzinie włoskich imigrantów w nowojorskiej dzielnicy zwanej Hell's Kitchen. Jego ojciec był zawiadowcą kolei. Mieszkał z szóstką rodzeństwa przy stacji kolejowej. Podczas II wojny światowej Puzo służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny pracował w Niemczech jako cywilny publicysta prasowy dla Sił Powietrznych.
W 1946 roku poślubił Erikę Linę Broske i miał z nią pięcioro dzieci: Anthony'ego, Josepha, Dorothy Ann, Virginię i Eugene. Pierwsza książka Mario Puzo: Mroczna Arena, pojawiła się w 1955 roku, kiedy miał 35 lat. Od 1963 roku Puzo pracował jako wolny dziennikarz i pisarz. Pisał do magazynów dla panów, publikował recenzje książek, opowiadania i artykuły w: "Redbook", "Holiday", "Book World", a także "New York Times". W 1965 roku ukazała się Dziesiąta Aleja. Żadna z tych dwóch książek nie przyniosła mu korzyści finansowych, jednakże obie z nich otrzymały dobre recenzje krytyków. Po kosztownym leczeniu szpitalnym (pęcherzyk żółciowy) Puzo zdecydował się napisać książkę, która odniesie jakiś sukces kasowy. Podczas pracy jako reporter słyszał wiele anegdot i opowiastek na temat mafii i zaczął zbierać materiały o Cosa Nostrze ze wschodniej części wybrzeża. Mario Puzo zmarł 2 lipca 1999 w Bay Shore w Long Island z powodu wady serca. [edytuj opis]