[edytuj autora]

Marian Brandys

Zdjęcie Marian Brandys
Marian Brandys (ur. 25 stycznia 1912 w Wiesbaden, zm. 20 listopada 1998 w Warszawie) – prozaik, reportażysta.

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik kampanii wrześniowej, brał udział w walkach w rejonie Woli Gułowskiej, stanowiących ostatni etap bitwy pod Kockiem, jako porucznik rezerwy w oddziale wchodzącym w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie". W latach 1939-1945 jeniec oflagów m.in. oflagu II-C Woldenberg. Po wyzwoleniu z oflagu, w ostatnich miesiącach wojny był, razem z Edmundem Osmańczykiem, korespondentem frontowym w Berlinie. Po wojnie pracował jako dziennikarz (m.in. reporter i publicysta tygodnika "Świat"). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego PEN Clubu. Pod koniec lat 70. XX wieku związał się z opozycją demokratyczną. W 1976 był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL tzw. "Memoriału 101". Mąż aktorki Haliny Mikołajskiej-Brandys, obydwoje pochowani na cmentarzu w Laskach. Brat Kazimierza Brandysa.

W latach 50. i początku lat 60. publikował głównie reportaże, wydane w zbiorach m.in: "Spotkania włoskie", "O królach i kapuście". Pisał również książki i opowiadania dla dzieci i młodzieży m.in: "Śladami Stasia i Nel" oraz "Z Panem Biegankiem w Abisynii", będące relacją z podróży reporterskiej do Egiptu, Sudanu i Abisynii. W swoich książkach o tematyce historycznej, skupił się na historii Polski epoki rozbiorów, głównie czasach napoleońskich oraz Królestwa Kongresowego. Specjalizował się w biografiach ciekawych postaci tego okresu m.in. Marii Walewskiej w "Kłopotach z Panią Walewską", Stanisława Poniatowskiego - bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w "Nieznanym księciu Poniatowskim", Józefa Sułkowskiego - adiutanta Napoleona w "Oficerze największych nadziei", Jana Kozietulskiego w "Kozietulski i inni", generała Józefa Zajączka w "Generale Arbuzie". W swoich książkach i esejach ważne wydarzenia historyczne przedstawiał przez pryzmat losów jednostek, ich postaw i życiowych wyborów. Jego głównym dziełem jest pięciotomowy "Koniec świata szwoleżerów", opisujący ciąg dalszy losów bohaterów wojen napoleońskich z "Kozietulskiego i innych": Wincentego Krasińskiego, Tomasza Łubieńskiego, Walentego Zwierkowskiego i ich różne postawy w czasach Królestwa Kongresowego i powstania listopadowego.

Jego książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników, osiągając wielotysięczne nakłady. Zostały przetłumaczone na kilka języków obcych m.in.: niemiecki, rosyjski, francuski.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Brandys

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ticket
12 III 2009 (ponad 16 lat temu)

Statystyki pisarza

2 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają