Książka przedstawia obecny stan wiedzy o ludach starożytnej Anatolii i ich językach. Jest adresowana głównie do studentów, ale i do historyków oraz wszystkich, którzy interesują się dziejami i kulturami starożytności.
W Anatolii, prastarym ośrodku cywilizacji, spotykały się rozmaite ludy i kultury. Książka opowiada o anatolijskich wierzeniach religijnych poczynając od czasów najdawniejszych aż po kres panowania perskiego.
Odczytane z glinianych tabliczek mity i modlitwy wprowadzają nas w barwny świat bogów, a t...
"Góry nad półksiężycem" to relacja z wyprawy polskich alpinistów w mało wówczas zbadane góry Dżilo we wschodniej Turcji. O trudach wspinaczki, niebezpiecznym terenie oraz o wrażeniach jakie wywarli ludzie i krajobrazy.
Wiadomo, że różnice między ludźmi w życiu uczuciowym i seksualnym są uwarunkowane kulturowo. Aby lepiej zrozumieć człowieka współczesnego konieczne są badania historyczno-porównawcze. W naszym kręgu kulturowym oznacza to wgląd w dzieje kultury europejskiej; wiele jej składników wywodzi się ze staroż...
Maciej Popko, profesor orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się w swojej książce ludem, znanym zazwyczaj z marginesu dziejów indoeuropejskich Hetytów. Huryci przybyli do północnej Mezopotamii z Wyżyny Armeńskiej w III w.p.n.e. Rozprzestrzeniali się szybko, zafascynowani kulturą Dwurzec...