W Raptularzu końca wieku (drugim tomie cyklu Paryskie pasaże) Krzysztof Rutkowski próbuje przedstawić koniec naszego stulecia, tak jak go widzi mieszkaniec dawnej stolicy świata. Opisuje skrupulatnie wszystko, co go otacza: ludzi, książki, zdarzenia, wynalazki, czas pracy i czas zabawy, czas beztros...
Kolejna książka Krzysztofa Rutkowskiego to wynik poszukiwania gatunku literackiego z pogranicza prozy, eseju i rozprawy naukowej. Przepowieść jest opowieścią, przestrogą i zapowiedzią. Opowieścią o tajemniczej dzielnicy Paryża, zwanej "Małą Polską", w której Casanovę spotkały największe rozczarowani...
Tom erudycyjnych esejów inspirowanych kulturą antyczną, osobistymi przeżyciami i spotkaniami oraz próba zajęcia stanowiska wobec pytań stale obecnych w literaturze i filozofii: o istotę i sens wiary, przemijania, dojrzewania i odpowiedzialności.
Zbiór błyskotliwych i finezyjnych esejów inspirowany...
Krzysztof Rutkowski jest twórcą średniego pokolenia, eseistą i krytykiem literackim, publicystą i znawcą sztuki. Wiele lat spędził w Paryżu, dlatego emigracja jest jednym z jego obsesyjnie uprawianych tematów.
Dzięki pasażom możliwe jest przechodzenie od świata faktów historycznych do aury mitycznego miasta, a barwny język ożywia dokument. W pisanych z pasją tekstach aktualność jest częścią przeszłości, fantazja – elementem refleksji. I vice versa.
"Pasaże: budowle, galerie, którym brak strony zewnętrzne...