To jeden z największych szwedzkich mistrzów kryminału. Pochodzi z Uppsali (gdzie przez wiele lat zajmował się ogrodnictwem i był aktywistą rolniczych związków zawodowych) i tu rozgrywa się akcja jego powieści. Serię z komisarz Ann Lindell - dziś dziesięciotomową i wydawaną w 14 krajach - rozpoczął w 1999 roku książką Den upplyste stygen, uznaną za najlepszy debiut roku przez Szwedzkę Akademię Literatury Kryminalnej. Księżniczkę Burundi, czwartą powieść w serii, Szwedzka Akademia Literatury Kryminalnej uhonorowała w 2002 roku nagrodą dla najlepszego kryminału roku. Siedem książek z cyklu było nominowanych do tej nagrody.
Powieści Kjella Erikssona to mistrzowski przykład realistycznej tradycji szwedzkiego kryminału. Sensacyjna zagadka jest pretekstem do obserwacji społeczno-obyczajowych, a obraz codziennego życia - tłem trzymającej w napięciu fabuły. Kjell Eriksson ukazuje mroki skandynawskiego nieba i ludzkiej duszy, maluje psychologiczne portrety ludzi – prawdziwych, nie zawsze z „czystym kontem”, i miasta - Uppsali, jakiej nie znamy, daleko od zabytkowej katedry czy uniwersytetu.
W Księżniczce Burundi zabiera nas gdzieś na obrzeża zasypanego śniegiem miasta, gdzie toczy się okrutna zabawa w kotka i myszkę, która wymyka się spod kontroli policji i wciągniętej wbrew woli w śledztwo komisarz Ann Lindell, która stała się już w Szwecji jedną z najbardziej lubianych bohaterek literackich. [edytuj opis]