Kenzaburō Ōe urodził się w 1935 roku. Wojna spędzona w rodzinnej wiosce na wyspie Shikoku i okupacja amerykańska wywarły wielki wpływ na jego późniejszą twórczość. W latach 50. studiował literaturę francuską na uniwersytecie w Tokio. Tematem jego pracy dyplomowej była twórczość Sartre’a: przez pierwsze lata swojej kariery literackiej pozostawał pod wpływem egzystencjalistów.
W 1958 roku napisał pierwszą powieść, "Zerwać pąki, zabić dzieci". Potem opublikował 17 kolejnych, tłumaczonych na kilkanaście języków i wydawanych na całym świecie. W Polsce ukazały się "Sprawa osobista" i "Futbol ery Manen".
Kenzaburō Ōe, uważany za największego powojennego pisarza japońskiego, zdobył wszystkie najbardziej prestiżowe japońskie nagrody literackie i wiele międzynarodowych, m.in. Prix Europalia 1989 za całokształt twórczości. W roku 1994 został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury "za siłę i poezję w tworzeniu wyimaginowanego świata, w którym życie i mit składają się na poruszający obraz sytuacji człowieka we współczesnym świecie".
Swoich bohaterów stawia pisarz w sytuacjach ekstremalnych, konfrontując ich z wojną, okrucieństwem, chorobą, śmiercią. Poetyckie, alegoryczne, pełne niedomówień powieści Kenzaburō Ōe kreują uniwersalny, niepokojący obraz naszej trudnej, a czasem przerażająco brutalnej rzeczywistości, jak w niewydanej nigdy w Polsce książce "Zerwać pąki, zabić dzieci" – powieści na miarę "Władcy much" i "Dżumy". [edytuj opis]