Kathleen Joan "Kathy" Reichs (ur. 1950 r. w Chicago) – amerykańska antropolog kliniczna. Wykłada antropologię m.in. na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Charlotte. Pracę antropologa klinicznego dzieli pomiędzy pracę koronera (Office of the Chief Medical Examiner), stanu Północna Karolina oraz Labolatoire de Sciencies Judiciares et de Medicine Legale prowincji Quebec. Jej autorytet uznaje Canadian National Police Services Advirsory Board, a ponadto Kathy Reichs jest jedną z pięćdziesięciu sześciu antropologów, którzy otrzymali certyfikat American Board of Forensic Anthropology.
Kathy Reichs pochodzi z Chicago, gdzie ukończyła studia i otrzymała stopień magistra.
Kariera naukowa
* 1971, tytuł licencjacki z antropologii Uniwersytetu Amerykańskiego
* 1972, tytuł magistra antropologii klinicznej Uniwersytet Northwestern
* 1975, tytuł profesora antropologii klinicznej Uniwersytet Northwestern
W swej karierze wykładała m.in. na Uniwersytecie Północnego Illinois, Uniwersytecie w Pittsburghu, Concordia University, Uniwersytecie McGill a obecnie jest profesorem antropologii na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Charlotte.
Pracowała w Rwandzie po wyniszczającej wojnie domowej na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni w Rwandzie przu ONZ w celu ekshumacji zwłok zamordowanych. Doglądała także prac w ramach Fundacji Antropologii w Gwatemali, mających na celu masowe ekshumacje na południu tego kraju w pobliżu jeziora Atitlán.
Kathy Reichs była członkiem zespołu specjalnego – Disaster Mortuary Operational Response Team, desygnowanym do prac badawczych i ekshumacyjnych po ataku na World Trade Center.
Kariera piśmiennicza
Kathy Reichs jest autorką wielu książek z dziedziny antropologii i medycyny sądowej. Wśród jej dorobku naukowego wyróżnić można tematykę: hominidów, ontogenezy oraz antropologii klinicznej.
Prócz pozycji naukowych Kathy Reichs jest także autorką wielu książek sensacyjnych, które w ciągu dziesięciu lat od pojawienie się pierwszej z nich, przetłumaczone zostały na 30 języków. Autorka debiutowała książką Déjà Dead w 1997 za co otrzymała prestiżową nagrodę Arthur Ellis Award. Bohaterka serii – Temperance Brennan, podobnie jak autorka jest antropologiem klinicznym, która pomaga policji w rozwiązywaniu zagadek morderstw. Wiele książek wzorowanych jest na prawdziwym życiu i jego realiach. Prócz barwnej fabuły, autorka opisuję w swych książkach metody działanie antropologów klinicznych oraz wpływ wielu czynników na rozwiązywanie skomplikowanych problemów. Ważnym elementem jej twórczości, jest opisywanie w każdej książce problemów świata współczesnego, który staje się tematem głównym jej książek (przemoc na tle seksualnym, gangi motocyklowe).