Juliusz Gabriel Verne, Jules Gabriel Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) - francuski pisarz, jeden z pionierów gatunku science fiction, nazywany "dziadkiem science fiction".
Napisał wiele powieści podróżniczych i fantastyczno-naukowych oraz (co jest mniej znane) pisał powieści historyczne, geograficzne, kryminalne, sztuki teatralne i wiersze. Obecnie jego książki powszechnie zalicza się do literatury dla młodzieży. Ojciec twórcy, Pierre Verne, prowadził kancelarię adwokacką. Młody Juliusz (za namową rodziny, a głównie ojca) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach różnorodnych, wytrwałych poszukiwań rozpoczął cykl powieści Niezwykłe podróże, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne'a był Pierre-Jules Hetzel (następnie syn Jules) publikujący Magasin d’Éducation et de Récréation (Magazyn edukacji i rozrywki). Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły wieloletnie kontrakty, kilkakrotnie przedłużane.
Verne podróżował po świecie, jednak mniej rozlegle niż bohaterowie jego utworów. Odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego oraz odbył jedną podróż przez Atlantyk do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ponieważ był ogromnie oczytany, dlatego różnorodne wiadomości do książek: geograficzne, historyczne, techniczne czerpał z literatury. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i wykorzystywał duży zbiór fiszek, swoistą bazę danych z informacjami.
Kilka tytułów powstało jako efekt współpracy z innymi autorami. Książki Verne'a ilustrowali: Édouard Riou, Jules Férat, Léon Benett, George Roux. Wydawca w znaczącym stopniu wpływał na fabułę i treść utworów.
Autograf
Pośmiertnie wydane utwory Juliusza Verne'a były przeredagowywane i uzupełniane (nawet w znacznym stopniu) przez syna. Twórczość Verne'a wielokrotnie adaptowano na potrzeby teatru (już za życia pisarza) i filmu. Pomimo tego, że Verne był najbardziej poczytnym autorem w swoich czasach, największe dochody przyniosły mu adaptacje sceniczne.
Jego wielką pasją było żeglarstwo - miał na własność kolejno trzy łodzie, na których często tworzył.
Żona - Honorine (ślub - 1857), syn - Michel (ur.1861), dwie pasierbice - Valentine (ur.1852) oraz Suzanne (ur.1853). Córka spoza małżeństwa - Claire Marie Duchesne (ur. 1865).
Pisarz został pochowany na cmentarzu La Madeleine w Amiens. [edytuj opis]