[edytuj autora]

Helena Mniszkówna

Zdjęcie Helena Mniszkówna
Helena Mniszkówna, z domu Mniszek-Tchorznicka (właściwe nazwisko: Rawicz Radomyska z Mniszek-Tchorznickich;ur. 24 maja 1878 roku w majątku Kurczyce na Wołyniu, zm. 18 marca 1943 w Sabniach na Podlasiu) - polska powieściopisarka. Była autorką romansów z życia wyższych sfer. Nazywana przez Antoniego Langego spadkobierczynią sławy p. Rodziewiczówny[1].

Otrzymała gruntowne wykształcenie domowe.

Mając 19 lat wyszła za mąż za Władysława Chyżyńskiego. Wraz z mężem przeniosła się do Platerowa na Litwę. Tam powstał pomysł Trędowatej, powieści osadzonej w świecie arystokracji. Środowisko to pisarka miała okazję poznawać podczas pierwszego małżeństwa. W 1903 roku, po śmierci męża, przyjechała wraz z dwiema córkami do majątku rodziców, do Sabni kolo Sokołowa Podlaskiego. Dwa tomy pierwszej powieści ukazały się w 1909 roku dzięki wsparciu finansowemu ojca Heleny Mniszkówny. Książka szybko zniknęła z księgarń i została dość ciepło przyjęto przez krytykę literacką (nieprzychylne recenzje przyszły później). Rękopis recenzował Bolesław Prus, który był przyjacielem z dzieciństwa stryja Mniszkówny.

W 1910 roku pisarka wyszła za mąż za Antoniego Rawicz Radomyskiego i wyjechała do Rogal pod Łukowem gdzie urodziła córki-bliźniaczki. Tam też powstały kolejne powieści, ale w okolicy znana była również z działalności społecznej: zakładała ochronki, szkółki dla dziewcząt.

Wkrótce przeniosła się do majątku Kuchar w Płockiem, koło Drobina, gdzie mieszkała aż do 1939 roku, kiedy to została wraz z córkami wyrzucona z majątku przez Niemców. Od ośmiu lat była już po raz drugi wdową. Wróciła do Sabni, gdzie kontynuowała pisanie i gdzie pozostała aż do śmierci. Pochowana jest w Zembrowie, na rodzinnym cmentarzu Mniszek-Tchorznickich i Moniuszków.

Była przewodniczącą Koła Ziemianek i należała do Przysposobienia Wojskowego.

Imię Heleny Mniszek nadano Zespołowi Szkół (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) w Sabniach. Przed Urzędem Gminy Sabnie ustawiono poświęcony pisarce pomnik, a w herbie Gminy Sabnie znajduje się nawiązująca do jej postaci otwarta książka.

Źródło: www.wikipedia.pl

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Najwyżej oceniane książki autora

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Każdy prządł złote nici marzeń na kołowrotku własnej imaginacji, umyślnie cierpiąc na daltonizm, by nie ujrzeć szarej przędzy rzeczywistości."
Dodał: Zafrina Dodano: 14 II 2010 (ponad 15 lat temu)
+3 0


"Mężczyźnie, który kocha kobietę miłością... wielką, nie można dawać braterstwa zamiast wzajemności."
Dodał: Rivienna Dodano: 09 II 2013 (ponad 12 lat temu)
+1 0


"Brochwicz zrozumiał, że można za kimś szaleć na odległość całego świata, gdy się zaś jest blisko swego ukochanego, chciałoby się brnąć przez pustynie Sahary - aby dalej..."
Dodał: Rivienna Dodano: 09 II 2013 (ponad 12 lat temu)
+1 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Mi osobiście się spodobała . Kiedy pierwszy raz zaczęłam ja czytać troszkę mnie nudziła i odłożyłam ją. Teraz zabrałam się za nią ponownie i przyznam szczerze, że bardzo podoba mi się te miłosne wątki. :ok: :] :D
Dodał: BlackShadow Dodano: 27 VII 2010, 21:24:39 (ponad 14 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 6
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ladyinfantille
28 VII 2009 (ponad 15 lat temu)

Statystyki pisarza

15 książek w naszym katalogu
2 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają