Haruki Murakami (村上春樹, Murakami Haruki; ur. 12 stycznia 1949 w Kioto) - popularny współczesny japoński pisarz i tłumacz.
Urodził się w Kioto, lecz dorastał w Kobe. Jego dziadkiem był buddyjski duchowny.
Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio w 1975 r. W latach 1974-1981, razem z żoną Yoko, prowadził klub jazzowy "Peter Cat" w dzielnicy Kokobunji w Tokio.
W wieku 30 lat wydał swoją pierwszą powieść Hear the Wind Sing (1979). Po napisaniu powieści wysłał ją na konkurs literacki i zajął pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę Gunzō. Kolejnymi utworami Murakamiego były: Pinball, 1973 (1980) i Przygoda z owcą (1982). Trylogia (tzw. Trylogia Szczura) została uhonorowana Nagrodą Literacką Naoma dla Początkujących Pisarzy. Następne książki takie jak: Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland (1985, nagroda Junichi Tanizaki), Tańcz, tańcz, tańcz (1988) i Na południe od granicy, na zachód od słońca (1992) ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W latach 1986-1988 mieszkał we Włoszech, gdzie napisał jedną z nielicznych powieści realistycznych w swoim dorobku, Norwegian Wood (1987). Książka odniosła oszałamiający sukces, a Murakami stał się gwiazdą mediów. Nie mogąc znieść złych stron sławy, w 1991 r. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na Uniwersytecie Princeton, a od 1993 na Uniwersytecie Williama Howarda Tafta w Santa Ana. Po trzęsieniu ziemi w Kobe, a także ataku gazowym sekty Najwyższa Prawda w tokijskim metrze w 1995 r. powrócił do kraju. W tym samym roku ukazała się Kronika ptaka nakręcacza, oceniana przez krytyków jako największe osiągnięcie literackie pisarza (nagroda Yomiuri w 1996 r.). W 1997 napisał Underground, w 1999 r. Sputnik Sweetheart, a w 2002 - Kafka nad morzem. Jest autorem kilku zbiorów opowiadań.
Murakami jest także tłumaczem, przełożył z angielskiego utwory takich autorów, jak m.in. Francis Scott Fitzgerald, Raymond Carver, John Irving, Truman Capote.
Jak sam mówi, poczuł chęć pisania na meczu baseballowym w 1978 r., sam nazywa to "objawieniem".
Regularnie bierze udział w maratonach. [edytuj opis]
"– Bardzo cię lubię, Midori.
– Jak bardzo?
– Jak wiosennego niedźwiadka.
– Wiosennego niedźwiadka? – Midori znowu podniosła głowę. – Jakiego znowu wiosennego niedźwiadka?
– Idziesz sobie sama wiosną po łące, a z naprzeciwka nadbiega śliczny niedźwiadek o aksamitnym futerku i błyszczących oczkach. I mówi: – Dzień dobry, panienko. Może się razem poturlamy? – I objęci spędzacie wesoło cały dzień, turlając się po porośniętych koniczyną górkach. To byłoby miłe, prawda?"
Dodał: 2lewastrona
Dodano: 10 III 2009 (ponad 16 lat temu)
"Nie wolno się godzić na półśrodki. Są na świecie rzeczy, które da się zrobić tylko samemu i inne, które da się robić tylko we dwójkę. Ważne jest, żeby je właściwie połączyć."
Dodał: Jagiel
Dodano: 03 V 2009 (ponad 16 lat temu)
Najbardziej chyba zaskakująca książka Murakamiego. Dwa równoległe światy, które na myśl przywodzą pomysł rodem ze świata Matrix. Przeplatające się rozdziały, przez które można się zawahać, który ze światów jest tym prawdziwym. Bohater z "rzeczywistoś...
Dodał: Jagiel Dodano: 20 VI 2009, 19:37:22 (ponad 16 lat temu)
Najlepiej chyba wspominana przeze mnie książka tego autora. Niepozorna ucieczka nastolatka z domu przeradza się w przygodę, pełną niedorzecznych zdarzeń, wypełnioną na wpół fantastycznymi postaciami, dzięki którym to główny bohater smakuje życia i em...
Dodał: Jagiel Dodano: 20 VI 2009, 19:19:39 (ponad 16 lat temu)
Jak zwykle u Murakamiego mamy życie zwykłych ludzi i ich mniej lub bardziej rzeczywiste przygody. Tym razem jest to zbiór opowiadań, co powoduje, że można trafić na przeciętne, czy wręcz nużące fragmenty, nie niosące prawie żadnego przekazu, jak i pe...
Dodał: Jagiel Dodano: 20 VI 2009, 19:12:13 (ponad 16 lat temu)