(ur. 12 grudnia 1821 w Rouen, zm. 8 maja 1880 w Croisset) - powieściopisarz francuski.
Wykształcenie zdobył w swoim rodzinnym mieście i nie opuścił go aż do roku 1840, kiedy to udał się do Paryża, by studiować prawo.
Studia w Paryżu traktował z dystansem; mówi się, iż był raczej biernym studentem aniżeli pasjonatem prawa. Pomimo iż był zniesmaczony miastem, zawarł w tym okresie jednak kilka znajomości, między innymi z Wiktorem Hugo. Pod koniec roku 1840, udał się w podróż po Pirenejach i Korsyce. W roku 1846, opuścił Paryż i ostatecznie porzucił studia prawnicze.
Zadebiutował dwoma utworami młodzieńczymi o treści erotycznej: "Les memories d'un fou" (1838) i "Novembre" (1842, "Listopad", 1920).
Pierwszym dojrzałym dziełem Flauberta jest "Madame Bovary" (1857, przekład polski L. Kacz.: "Pani Bovary", 1878; nowy przekład Alfreda Iwieńskiego, 1914). Autor ukazał smutne dzieje bohaterki z nieubłaganie naturalistyczną wiernością, rozmyślnym chłodem i ściśle poprawnym językiem.
Druga jego historyczno - archeologiczna powieść "Salammbô" (1862; przekład polski Natalii Dygasińskiej, 1876) przedstawia życie dawnej Kartaginy za czasów Hamilkara Barka. "L'education sentimentale" (1869) jest obrazem młodzieńczej miłości autora na tle towarzystwa francuskiego w latach 1840-1850. Dialog "Tentation de saint Antoine" (1874; przekład pol. Ant. Langego: "Kuszenie św. Antoniego", 1907) jest fantastycznym utworem filozoficznym i historyczno-kulturalnym. O wiele wyżej stoją pod względem artystycznym świetnie opracowane „Trois contes” (1877; przekład pol. Wacława Rogowicza: „Trzy opowieści”, 1929, w wyd. „Muzy”). Pośmiertnie, w roku 1881, wydano nieukończoną satyrę "Bouvard i Pécuchet", skierowana przeciw ludzkiej głupocie podejmującą m.in. problem pisarstwa historycznego. Pierwsze polskie wydanie w przekładzie Wacława Rogowicza - Warszawa PIW 1955. Flaubert pisał także nowele, wydane w Polsce pod wspólnym tytułem: Trzy opowieści. Nie obca mu była również twórczość dramatyczna, a najbardziej znanym utworem z tego zakresu jest Kandydat. Flauberta uważa się za pierwszego przedstawiciela naturalizmu. Wyznawca hasła "Sztuka dla sztuki", dążył do najwyższej doskonałości formy, przy możliwie największym obiektywizmie opisu. Był jednym z największych mistrzów literatury franc XIX. w. Ostatnie wydanie zbiorowe „Oeuvres complètes illustrées” (Edition du centenaire, (1921—1925), 15 t., w tym 4 t. „Correspondance”). Najważniejsze studia o Flaubercie: E. Faguet (IV. wyd. 1919), A. Thibaudet (1922). Jego „Education sentimentale” pt. „Szkoła serca” przeł. Tad. Jakubowicz (1931, z wstępem Jana Parandowskiego).
"Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr bije w szyby, a w pokoju pali się lampa? (...) Nie myśli się wówczas o niczym (...) i tak mijają godziny. Nie ruszając się z miejsca, człowiek przechadza się po krajach, które widzi oczyma duszy, i fantazja, wplatając się w baśń, igra ze szczegółami lub biegnie za głównym wątkiem. I zdaje się nam, że sami jesteśmy bohaterami tych opowieści, że pod ich szatą biją nasze serca."
Dodał: ladyinfantille
Dodano: 25 IX 2009 (ponad 15 lat temu)
"Przed ślubem zdawało jej się, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło.
"Pomyliłam się więc" - myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach."
Dodał: ladyinfantille
Dodano: 24 IX 2009 (ponad 15 lat temu)
+10
Najnowsze dyskusje do książek autora
Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.