Urodziłem się w 1943 r. koło Środy Wielkopolskiej. Dzieciństwo i lata szkolne spędziłem w tym mieście, które uważam za swe rodzinne i niezmiennie darzę dużym sentymentem. Maturę zdałem w 1961 r. Pamiętam, że ze względu na dość szerokie zainteresowania (w tym humanistyczne), miałem pewien problem z wyborem kierunku studiów. W efekcie zdecydowałem się na studia na Wydziale Leśnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu, które okazały się bardzo interesujące.
Po ukończeniu studiów (1966 r.) przez 3 lata pracowałem w Lasach Państwowych na stanowisku stażysty, a później adiunkta leśnego, gdzie „odrabiałem” stypendium fundowane. Później, ze względu na zainteresowania pracą badawczą podjąłem pracę (w dobrze znanym i zasłużonym) Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku k. Poznania w zakresie ochrony środowiska (1969-1981). Tam też przygotowałem pracę doktorską, którą obroniłem na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Tak przygotowany przez następne 2 lata (1981-1983) pracowałem w placówce Polskiej Akademii Nauk w Piotrkowie Trybunalskim, prowadzącej badania w zakresie rekultywacji nieużytków w Bełchatowskim Okręgu Przemysłowym. Resztę życia zawodowego (lata 1983-2010), z wyłączeniem około 3-letniego okresu pracy badawczej w Słowińskim Parku Narodowym, spędziłem w szkolnictwie wyższym (w Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinie, Słupsku) jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Wspólna praca badawcza ze studentami w połączeniu z pracą dydaktyczną okazała się interesującym i dającym sporo satysfakcji okresem mego zawodowego życia.
Do swego dorobku zawodowego mogę zaliczyć łącznie około 70 publikacji naukowych i popularno-naukowych (w tym niektóre we współautorstwie) oraz ponad 20 ekspertyz i sprawozdań ze zleconych tematów naukowo-badawczych.
Obecnie, już jako emeryt, mieszkam w malowniczym i spokojnym podwarszawskim Nieporęcie, gdzie próbuję się trochę realizować poza zawodowo. Przed dwoma laty opublikowałem (wraz z Panią Iwoną Jaszczuk) pracę pt. „Przyroda. Wybrane zagadnienia” – w postaci książkowej w języku polskim w belgijskim Wydawnictwie Shop My Book, a w formie ebooka w Wydawnictwie Psychoskok z siedzibą w Koninie. Temu ostatniemu Wydawnictwu zawdzięczam opublikowanie ebooka z poezją (w ujęciu tradycyjnym) – o treści w przeważającej części (choć nie wyłącznie) refleksyjnej i poważnej. Obecnie Wydawnictwo to przygotowuje mój nowy ebook pt. „Notatki o niebłahych sprawach” – również skłaniające do refleksji, przemyśleń oraz zajęcia stanowiska w różnych ważnych sprawach życiowych, które praktycznie na jakimś etapie życia nikogo nie omijają. [edytuj opis]
"Warto zapamiętać powiedzenie: Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". A ponadto, często powtarzamy ten sam fakt wiele razy; "ipso per ipso („to samo przez to samo”) – jak mówi łacińskie przysłowie. Potrzebna jest więc większa rozwaga i odpowiedzialność za słowa. Tak naprawdę warto mówić wtedy, gdy ma się coś ważnego do powiedzenia, coś wartościowego do przekazania, porozumienia się, ustalenia czegoś."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 26 III 2015 (ponad 10 lat temu)
"Mówi się: „Bój się Boga”. Czy rzeczywiście mamy bać się Boga, podczas gdy On jest Wielką Miłością? Jeśli jednak powinniśmy się Go bać to tylko w tym sensie, by nie grzeszyć, a zwłaszcza nie grzeszyć zuchwale."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 26 III 2015 (ponad 10 lat temu)