Beata Maria Helena Tyszkiewiczówna-Kalenicka (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie, obecnie dzielnica Warszawy) – polska aktorka filmowa.
Zagrała niemal w stu filmach. Po szkole podstawowej miała problemy z przyjęciem do gimnazjum ze względu na pochodzenie arystokratyczne (pochodzi z rodziny hrabiowskiej, pieczętującej się herbem Leliwa)[1]. Przyjęto ją po interwencji matki w Ministerstwie Kultury i Sztuki.
Zadebiutowała w filmie jeszcze jako młoda uczennica. Uczęszczała do szkoły Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. W latach 1957-1958 studiowała w PWST w Warszawie, po czym podjęła pracę w TVP jako inspicjerka. W 1973 roku otrzymała bez egzaminu uprawnienia aktorskie z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest autorką pomysłu i wsółautorką cyklu programów "Raport w sprawie dzieci niczyich".
Debiutowała w 1957 w ekranizacji Zemsty w reżyserii Antoniego Bohdziewicza, wcielając się w postać Klary. Film, nakręcony w 1956 roku, miał premierę 30 września 1957 roku. Jej wkład do polskiej kinematografii został nagrodzony wieloma prestiżowymi odznaczeniami i nagrodami. Jest członkinią Narodowej Rady Kultury 1 i 2 Kadencji oraz Fundacji Kultury Polskiej wspomagającej kulturę polską w kraju i za granicą, gdzie od 1994 roku Pełni funkcję prezesa zarządu.
Córka hrabiego Krzysztofa Marii Tyszkiewicza i Barbary Rechowicz. Była żoną Andrzeja Wajdy i ma z nim córkę, Karolinę Wajdę. Była także żoną Witolda Orzechowskiego i Jacka Padlewskiego, z którym ma córkę Wiktorię Padlewską. Babcia Szymona - syna młodszej córki. Ma młodszego o 4 lata brata Krzysztofa i przyrodniego Janusza.