Dodano: 03 VIII 2009, 14:47:55 (ponad 15 lat temu)
+1
Jeśli chodzi o polskich autorów, to zdecydowanie Manuela Gretkowska, Hanna Kowalewska, Marta Fox, Małgorzata Musierowicz - jakoś żadnego pana nie mogę wymyślić.
Dodano: 30 VIII 2009, 18:32:30 (ponad 15 lat temu)
0
Uwielbiam książki Joanny Chmielewskiej i Ireny Matuszkiewicz. Chętnie sięgam też po Sapkowskiego. Muszę wkońcu przeczytać coś Wiśniewskiego, bo dużo dobrego o nim słyszałam. A z tych dawniejszych lat to zdecydowanie Zbigniew Nienacki a kogo nie trafię... hmmm... nikogo nie kojarzę, więc chyba wszystkich trawię
Z polskich pisarzy nie przepadam za twórczością Musierewiczowej i Wiśniewskiego, natomiast kocham i ubóstwiam Pilipiuka i Sapkowskiego . Muszę też sięgnąć po coś Lema ;]
Oczywiście pisarze fantastyki na światowym poziomie - Andrzej Sapkowski, Jarosław Grzędowicz, Jacek Dukaj, Stanisław Lem.
Może jestem staromodna ale mam sentyment do Sienkiewicza. Z lat szczenięcych najlepiej wspominam Makuszyńskiego, Marię Buyno-Arctową i Jadwigę Korczakowską. Bardzo lubię twórczość Wisławy Szymborskiej. A po za tym może jeszcze Marek Krajewski i Małgorzata Kalicińska.
Zdecydowanie nie przepadam za Władysławem Terleckim, Witkiewiczem i Edwardem Stachurą.
Z moich ulubinych pisarzy polskich na szczególne uznanie zasługuje Ryszard Kapuściński, świetny reporter, wnikający dogłębnie w problemy którymi się zajmował. A do tego wkładał całego siebie w to o czym pisał. k:
Później poeci: Twardowski pomagający przejść przez życie, przez to co szczęśliwe, jak i przez ciężkie doświadczenia, nastepny jest mistrz stylu Miłosz, potrafił zawrzeć w paru słowach mnóstwo treści, choć taki trudny i nieczytany.
Z klasyków to szczególnie Prus mistrz noweli, jak i Słowacki nasz wielki Wieszcz. :jupi:
Po przeczytaniu 'Pamiętnika Narkomanki' pokochałam B. Rosiek. Jak dla mnie, jest najlepszą polską pisarką
Co do poetów - Szymborska i Miłosz. Zdecydowanie.
Do mojego panteonu dodaję Heberta. W przeciwieństwie do Miłosza jego poezję udaje mi się rozumieć przynajmniej po swojemu. Mistrz pisze o ważnych sprawach z dystansem który mi się udziela, do tego uczy myśleć na wyższym poziomie.
Dodano: 05 VIII 2011, 22:31:05 (ponad 13 lat temu)
0
hmm Wiśniewski, Siesicka, Grochola to z polskich. No i od nie dawna uwielbiam Sparksa, zamierzam przeczyta wszystkie jego książki i obejrzeć adaptacje filmowe jego powieści .
Jakub Małecki - przeczytałam narazie Dżozefa, ale jestem ciekawa innych książek Jarosław Marek Rymkiewicz - póki co, przeczytałam tylko Kinderszenen, ale mam jego Wieszanie i przymierzam się do lektury. Bardzo mądry człowiek, przeżył swoje, nie jest mu obojętna Polska.
Z tych wcześniejszych epok najbardziej lubię XIX wiek. Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa, Wiktor Hugo. (wypowiedź modyfikowana: 31 I 2012, 21:36:36)
No i w tamtym roku doszła oczywiście Gosia Musierowicz, po prostu jest świetna, te zwykłe a ciekawe opisy, ten niesamowity styl, niepowtarzalny. Szymborska doszła do poetek, za to jak prosto ujmuje rzeczy trudne, za jej swobodę słowa.
Jeszcze Makuszyńki zawitał w moim panteonie, za niepowtarzalny humor, za to że jest taki ciekawy.
jeszcze Olga Rudnicka jej "Martwe Jezioro" i "Czy ten rudy kot to pies" to prze fantastyczne, śmieszne czasem wzruszające, ciekawe i wprost genialne książki. czyta się je z łatwością. Napisane w prosty, łatwy sposób. jak się zacznie nie łatwo się od nich oderwać. jeden wieczór i książka przeczytana i od razu chce się więcej uwielbiam!! właśnie czytam po raz kolejny już kończę martwe jezioro i zaraz zaczynam te drugą. Naprawdę polecam !!
ja bardzo sobie cenię panią Krystynę Siesicką, a raczej jej twórczość, ponieważ niestety informacja o jej tajnej współpracy z SB bardzo zachwiała moje spojrzenie na jej osobę.
Ponadto uwielbiam Ewę Nowak - jej książki nie tylko młodzież bawią i ciekawią, ale i uczą.
Sposród polskich autorów najbardziej lubię Małgorzatę Musierowicz,Krystynę Siesicką,Andrzeja Sapkowskiego,Rafała Kosika i Joannę Chmielewską.Kogo nie trawię?Nie przepadam za Henrykiem Sienkiewiczem,jego stylem pisania,ale nie mogę powiedzieć,że go nie trawię bo "Quo vadis"mi się podobało .
Mada poznaje chłopaka innego od wszystkich dotychczas jej znanych: jest nieufny, samotny, tajemniczy, niechętnie opowiada o sobie, szczególnie o przeszłości...
Zapałka na zakręcie to książka o sprawach ważnych i niełatwych - o skomplikowanym języku uczuć, o tym, jak trudno o miłości mówić, jak trudno spełniać czyjeś oczekiwania, nie zawieść zaufania najbliższych. Ta debiutancka powieść Krystyny S...