Głodne serca

Recenzja książki Serce to samotny myśliwy
Z ogromną przyjemnością przedstawię powieść Carson McCullers Serce to samotny myśliwy , wydaną w roku 1940. Był to debiut literacki młodziutkiej, amerykańskiej pisarki, która w bardzo dojrzały sposób przedstawiła i powiązała ze sobą historię kilku ludzi, borykających się z życiem.

Tłem dla powieści jest Ameryka lat 30. ubiegłego wieku, a dokładniej rzecz ujmując rolnicze Południe. Autorka bezlitośnie obnaża panoramę społeczną czasów jej ówczesnych, w której dominują podziały rasowe i klasowe, ubóstwo, nierówność i niesprawiedliwość, frustracja i bezsilność.

Osią, względem której splatają się wszystkie wątki jest historia głuchoniemego, trzydziestokilkuletniego Johna Singera.

John jawi się jako osoba spokojna i pozytywnie nastawiona do świata. Miejscami odnosi się wrażenie, że konstrukcja jego postaci została wyidealizowana - zarówno przez autorkę, jak i przez innych bohaterów, oczyma których poznajemy Johna.

Czytelnik odkrywa, że John żyje tylko po to, by spędzać czas z przyjacielem, podobnie jak on - głuchoniemym. Singer wierzy, że Grek odwzajemnia jego przyjaźń... Jak jest naprawdę?
Naprawdę Singer jest samotnym człowiekiem, do którego każdy zwraca się w trudnych chwilach. Można mu powierzyć każdą tajemnicę, bez obaw o to, że mężczyzna będzie oceniał...

Polecam każdemu, naprawdę książka zasługuje na uwagę. W dobie "bestsellerów" i czytadeł... w dobie gdy nikt nie czyta książek, ale każdy je pisze warto sięgnąć po coś tak dobrze przemyślanego i skonstruowanego w mistrzowski sposób. Zachęcam!
0 0
Dodał:
Dodano: 01 III 2015 (ponad 10 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 248
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Angelika
Wiek: 34 lat
Z nami od: 19 III 2011

Recenzowana książka

Serce to samotny myśliwy



Wydana w 1940 roku powieść "Serce to samotny myśliwy" przyniosła 23-letniej wówczas Carson McCullers sławę dzięki mistrzostwu, z jakim umiała ukazać przejmujące dramaty ludzi samotnych i bezradnych, ludzkie namiętności i emocje. Każda z postaci książki zmaga się z akceptacją swego losu lub niezgodą na świat, w którym przyszło jej żyć. Niemal każde zdanie powieści kryje ogromną siłę, lirykę i magię...

Ocena czytelników: 4.62 (głosów: 4)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.5