Wielu ludzi wyznaje pogląd, że życie jest rzeką, z jednym, konkretnym celem. Nasze losy są z góry przesądzone, ale mimo to możemy pogłębiać nurt, walcząc z przeszkodami.
'Wyznania Gejszy', autorstwa Arthura Goldena, to historia kobiety imieniem Chiyo, która jako dziecko trafia do Kioto. Tam - już jako Sayuri - ma stać się wspaniałą gejszą.
W Gion dziewczyna napotyka wiele trudności; między innymi zmaga się z samotnością, obojętnością, odrzuceniem i okrutnymi zasadami rywalizacji. Jej przeznaczeniem jest jednak zostać jedną z najbardziej rozpoznawalnych gejsz w dziejach.
Powieść ta to doskonała panorama Japonii z początków XX wieku. Książka opowiada bowiem o realiach walki z Wielkim Kryzysem (przyp.1929-1933) i tragicznych skutkach II wojny światowej.
"Wyznania Gejszy"ukazują piękno japońskiej kultury oczami młodej kobiety. Cała tradycja okiya, sposoby parzenia herbaty, tańce i sztuka na długo wpisują się w wyobraźnię czytelnika. Jest zatem prawdziwą skarbnicą wiedzy o kulturze Dalekiego Wschodu.
Przez utwór przewija się wiele motywów, choćby motyw przyjaźni, rodziny, rywalizacji czy rozpaczliwego poszukiwania miłości i bliskości.
Narratorka przybliża ówczesny schemat podziałów klasowych oraz rolę kobiet i ich udział w życiu towarzyskim Japonii.
Styl książki jest bogaty, przez co czyta się ją z przyjemnością. Mnogość opisów i ich siła porywają uwagę na wiele godzin.
Jestem pewna, że do tej książki będę wracać jeszcze nieraz, a jej lekturę polecam każdemu. Z czystym sumieniem można wystawić jej ocenę 5 +
http://perspektywicznie.blogspot.com/2012/07/ten-fatalizm-wy...