Walka o wolność

Recenzja książki Gladiator. Walka o wolność
Dziś zabiorę Was w niezwykłą podróż, do odległej przeszłości, gdzie spotkacie gladiatorów, niewolników pamiętających Spartakusa oraz poznacie bardzo odważnego chłopca.


Markus wiódł spokojne życie u boku rodziców, jednak los postanowił zmienić jego sielankę. Najpierw Markus traci ojca, który zostaje zamordowany, później trafia wraz z matką do niewoli. Następnie podczas próby ucieczki musi rozstać się z rodzicielką. W trakcie samotnej podróży zostaje schwytany i sprzedany do szkoły gladiatorów, z której nie ma już ucieczki. Od tej pory chłopak musi walczyć o przetrwanie.
Jak dziesięcioletniemu chłopcu uda się przetrwać?

"Gladiator. Walka o wolność" to niesamowita historia opisująca losy chłopca, który musi stawiać czoła trudnej rzeczywistości. Markus podczas swojej wędrówki poznaje smak rozstania, straty, poświęcenia ale i tak wielką moc ma siła walki. Niejednokrotnie chłopak musi znosić upokorzenia, patrzeć na brutalną ludzką naturę. Bardzo szybko musi wydorośleć, gdyż ma swój cel i za wszelką cenę pragnie go osiągnąć. Podczas poznawania treści dowiadujemy się także cząstkowej historii legendarnego Spartakusa. Co więc ma wspólnego Markus z gladiatorem, który rozpoczął powstanie?

Powieść wielokrotnie mnie zaskoczyła i na domiar tego za każdym razem pozytywnie. Zacznę od tempa akcji, które jest dynamiczne. Autor zadbał o to, aby czytelnik nie nudził się ani przez sekundę. Przez całą treść coś się dzieje, nie ma czasu na wytchnienie. Mało tego twórcy utworu udało się wy-porcjować wszystkie elementy w taki sposób, aby treść miał ręce i nogi. Do akcji wprowadza wielu barwnych bohaterów, dodaje krótkie a konkretne opisy, które tworzą klimat odpowiedni do epoki.

Kolejnym zaskoczeniem było dla mnie tempo czytania. Autor pisze tak lekkim językiem, że książkę przeczytałam w błyskawicznym tempie. Do tego całość zaciekawiła mnie od pierwszej do ostatniej strony.

Kreacja Markusa też nie jest zła. Bardzo szybko obdarzyłam chłopca sympatią i choć czasem był strasznie naiwny to potrafił sobie poradzić w trudnych momentach. Cząstko też odczuwałam lęk jeśli chodzi o młodego gladiatora. Autor nie oszczędza chłopca, ciągłe rzuca mu kłody pod nogi, często naraża jego życie. Na drodze dziesięciolatka stawia nie tylko przyjaciół, ale i zawziętych wrogów.

W treści znajduje się klika brutalnych scen, jednak nie są przerażające, ani nic w tym stylu. Dzięki nim autorowi udało się pokazać prawdziwe życie ludzi w pierwszej wieku naszej ery.

Podczas czytania miałam wrażenie, że znalazłam się w wehikule czasu, który przeniósł mnie do odległej przeszłości. Zatracając się w treści, automatycznie przenosiłam się do minionych czasów. Opisane wydarzenia są bardzo realne.

"Gladiator. Walka o wolność" to książka, którą polecam przede wszystkim młodym czytelnikom, którzy zaczynają swoje literackie przygody. W treści jest dynamiczna i ciekawa akcja. Utwór pokazuje, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe, jednak warto pokonywać trudności. Powieść jest pełna przyjaźni, miłości i walki o przetrwanie. Zachęcam także starszych czytelników, aby zapoznali się z treścią książki.
0 0
Dodał:
Dodano: 03 II 2015 (ponad 10 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 161
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Iza
Wiek: 42 lat
Z nami od: 31 V 2011

Recenzowana książka

Gladiator. Walka o wolność



Młody wojownik na arenie śmierci. Sielskie dzieciństwo jedenastoletniego Markusa Korneliusza Primusa kończy się nagle i gwałtownie. Chłopiec staje się niewolnikiem i trafia do szkoły gladiatorów, gdzie czeka go surowe życie pod znakiem ciężkich treningów. Zyskuje tam nowych przyjaciół i cenne umiejętności, ale również groźnego wroga. Nie zamierza jednak pozostać w szkole gladiatorów na zawsze. Po...

Ocena czytelników: 4.5 (głosów: 2)
Autor recenzji ocenił książkę na: 4.5