Tora, zwana inaczej Pięcioksięgiem Mojżeszowym stanowi pierwszą część Starego Testamentu. W tradycji żydowskiej studiowanie Tory było i jest zaszczytem oraz obowiązkiem każdego Żyda. Przez wieki czynność ta była przywilejem tylko mężczyzn, kobiety były z niej wyłączane. We wstępie do książki „Księga kobiet. Kobiety księgi” autorka Bella Szwarcman – Czarnota pisze:
„ Jedni uczeni w Piśmie twierdzili, że dziewczęta powinny być uczone i powinny studiować Torę przynajmniej na tyle, by rozumieć przykazania(Ben Azaj z II w.n.e), ale – z drugiej strony – Eliezer ben Hyrkanus stwierdził, że słowa Tory powinny być raczej spalone niż powierzone kobietom”.(str.
Książka stanowi zbiór 53 komentarzy do Pięcioksięgu. Na każdy tydzień roku przypada jedno czytanie. Autorka pisze:
„Rozpoczynając pisanie cotygodniowych komentarzy, postawiłam sobie zadanie: spojrzeć na Pięcioksiąg oczami kobiety i pod kątem kobiet.(…) Tradycyjnie komentujący wybiera z czytania jakiś werset czy kilka wersetów i wokół nich osnuwa interpretację. Starałam się tak postępować, jednak czułam, ze powinnam od czasu do czasu opowiedzieć co się dzieje w całym czytaniu.(…) Przedmiotem swoich rozważań czyniłam to, co dla mnie w danym momencie było najciekawsze, najistotniejsze.” (str 10)
http://www.mwydawnictwo.pl/p/1199/księga-kobiet-kobiety-księ...