Matki, żony i kochanki

Recenzja książki Jak pozbyć się Matthew?
Matki, żony i kochanki – tytuł jednego z najpopularniejszych polskich seriali doskonale opisuje role, jakie przydzieliła swoim bohaterkom brytyjska powieściopisarka Jane Fallon. Jej bestsellerowa powieść Jak pozbyć się Matthew? to miejscami zabawne, miejscami tragiczne studium życia kilku kobiet żyjących we współczesnej metropolii, gdzie seks, zabawa, pieniądze i kariera zawodowa skutecznie konkurują z tradycyjnymi wartościami, jakimi wciąż jest rodzina, dzieci, dom, zaufanie i odpowiedzialność. Helen to specjalistka od public relations, która pracuje w jednej z renomowanych firm na stanowisku asystentki dyrektora. Z kolei Sophie, nieco starsza od Helen, to małżonka owego dyrektora – kobieta w kwiecie wieku, matka dwojga dzieci, która nie darzy swojego męża wielką miłością, ale jest do niego przywiązana i przede wszystkim wdzięczna za to, że stać ją na dostanie życie. Przeznaczenie, przypadek, a może „zawiłości” męskiej psychiki powodują, że Matthew – mąż, ojciec, szef firmy – zakochuje się w swojej asystentce i postanawia rozwieść się z żoną. Typowa sytuacja, jakich tysiące – powiedziałby złośliwy czytelnik. I należałoby przyznać mu rację. Z drugiej jednak strony ilość portali plotkarskich świadczy o tym, że opowieści o zdradach i rozwodach cieszą się niesłabnącą popularnością.

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to literatura z górnej półki (i nawet nie z półki średniej). To bez wątpienia typ książki, którą kupujemy z myślą o podróży pociągiem, samolotem albo o prezencie dla znajomej na czterdzieste urodziny. Czyta się ją szybko, sprawnie, z niegasnącym zainteresowaniem. Lubimy przecież podglądać sąsiadów, dyskutujemy o problemach małżeńskich znajomych zza ściany, wnikliwie obserwujemy rozwiedzione ciotki i wujków albo plotkujemy o sąsiadce z pracy, której udało się usidlić żonatego szefa – statecznego pana po pięćdziesiątce, z siwiejącą, przerzedzoną fryzurą, z brzuszkiem i lekką zadyszką.

Cóż z tego, kiedy Helen (co prawda zadurzona w swoim szefie) nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji: ma wyrzuty sumienia, nie chce wyjawić swojego sekretu koleżankom, a na domiar złego postanawia zaprzyjaźnić się z małżonką swojego kochanka (bo dręczą ją wyrzuty sumienia i trochę ciekawa jest, jak wygląda kobieta, z którą rozstał się Matthew). A jeśli dorzucimy do tego fakt, że Helen spotyka się z Sophią pod przybranym imieniem, rozkochuje w sobie syna swojego kochanka, wrabia w romans koleżankę z pracy oraz w najmniej przewidzianym momencie rezygnuje z pracy w agencji PR, zapowiada się przysłowiowy „kolorowy zawrót głowy”. Po kilku tygodniach Helen będzie miała dość romansu ze swoim szefem, ale zanim do tego dojdzie, czeka ją prawdziwy kalejdoskop emocjonalnych doznań, począwszy od totalnego zakochania, rozkoszy, smutku i nienawiści. Jak to w życiu bywa!

Powieść Jane Fallon to literatura kobieca w najlepszym wydaniu. Niektórzy krytycy unikają tego terminu, bojąc się oskarżenia o męski szowinizm lub brak poprawności politycznej (zapominając, że wszystko, co „męskie” nie musi i jest najlepsze – przykłady tanich horrorów albo opowieści szpiegowskich). Czasami potrzebujemy więcej życia, a mniej eksperymentów formalnych.

O książce Jane Fallon nikt nie napisze pracy magisterskiej. Ale nie o to przecież chodzi. Czasami liczy się dobra zabawa, a powieść Jak pozbyć się Matthew? zapewni nam ją na dobrych kilka godzin:)
Dodał:
Dodano: 24 V 2011 (ponad 14 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 366
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Edyta
Wiek: 38 lat
Z nami od: 07 VI 2009

Recenzowana książka

Jak pozbyć się Matthew?



Bestsellerowa komedia pomyłek o dysfunkcjonalnym "trójkącie" - żona, mąż i kochanka. Helen wdaje się w romans ze swoim szefem. Niestety, to co miało być przygodą przeradza się w regularny związek. Matthew ma żonę, dzieci i zobowiązania rodzinne i jakoś nie może dojrzeć, by rzucić to wszystko dla kochanki. Do czasu. Gdy rodzinne święta Bożego Narodzenia zamieniają się w koszmar, Matthew nagle wyzn...

Ocena czytelników: 5.25 (głosów: 2)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.5