"Dracula" Brama Stokera to niezaprzeczalny i absolutny klasyk literatury grozy. Wydana w 1987 roku powieść do dziś stanowi inspirację wielu dziedzin sztuki. Wiek XIX - wiek tajemnic, nieszczęśliwych miłości i poświęceń w imię "wyższego dobra" stanowi fantastyczne tło dla historii demonicznego hrabiego Draculi.
Na uwagę zasługuje fakt, iż narracja wykorzystana w powieści nie jest ciągła. Łączą się w niej zarówno elementy epigramatyczne czy epistolarne. Mamy do czynienia z zapisami z pamiętników głównych bohaterów, które układają się w logiczną całość opisaną z wielu perspektyw. To świadczy zatem o znakomitym zmyśle obserwacji autora w obszarze ludzkich zachowań. Brama Stokera można zatem uznać za wyśmienitego psychologa swoich czasów. Wysoki styl pisania, czasami nieco zbyt zagmatwany powoduje, iż kontakt z książką zamienia się nie tyle w relaks, co w smakowanie literatury.
W książce spotykamy młodego prawnika Jonathana Harkera, Minę - jego żonę, delikatną jak płatek śniegu Lucy i trzech śmiertelnie w niej zakochanych gentlemanów: doktora Sewarda, Quincey'a Morrisa i przede wszystkim Arthura Holmwooda. W niedługim czasie dołącza do nich mistrz w swoim fachu - profesor Van Helsing. Całą "drużynę" - jak to określił autor - połączy jedno - chęć ocalenia dusz milionów ludzi.
Warto zwrócić uwagę na malownicze, przepełnione sielanką opisy Karpat i zestawiony z nim - tętniący życiem Londyn.
Sam hrabia Dracula od początku sprawia wrażenie osoby dosłownie pochłaniającej piękno doczesnego świata. Jakie jednakże kierowały nim motywy? Zapraszam serdecznie do lektury.
Dracula to ponadczasowa historia najsłynniejszego wampira w dziejach literatury światowej. Stworzona przez Brama Stokera postać demonicznego transylwańskiego księcia Vlada Draculi, który żywiąc się ludzką krwią, zachowuje wieczne życie, oraz emanujący z kart książki nastrój grozy i niesamowitości sprawiają, że od wielu pokoleń powieść zdobywa coraz to nowych czytelników.