"Katolicyzm ewangeliczny to katolicyzm, który rodzi się, często z wielkim trudem przez działanie Ducha Świętego w inicjonowaniu głębokiej reformy katolicyzmu – reformy, która odpowiada na wyzwania chrześcijańskiej ortodoksji i życiu chrześcijańskiemu"
.
(str. 19)
Książka Georga Weigela mówi o potrzebie reformowania Kościoła w duchu ewangelicznym. Istniejące podziały, frakcje, nurty mające w swej nazwie „ katolicki” powinny być określane jako ewangeliczne. Do tego potrzebne jest głęboka i świadoma praktyka życia sakramentalnego, pogłębiona znajomość Pisma Świętego.
Autor stawia pytania dotyczące kwestii II Soboru watykańskiego jako głównego źródła zmian w Kościele w ostatnich czasach:
"Czy Drugi Sobór Watykański dał mandat do zasadniczych zmian w katolickiej samoświadomości, które przyniosły w rezultacie zerwanie z przeszłością? Czy Sobór był straszną pomyłką i uwolnił demony, nad którymi w innym wypadku można było zapanować? Czy Sobór zdradził ustalone nauczanie katolickie dotyczące takich kwestii, jak właściwe relacje Kościoła i państwa, stosunek Kościoła do współczesnego judaizmu, poszukiwanie jedności chrześcijan, dialog międzyreligijny i wolność religijna"
(str. 48)
Autor wychodzi z założenia, że Kościół nie tylko jest misyjny, ale sam jest misją. Ogień misyjny, który jako katolicy jesteśmy zobowiązani rozpalać w sercach ludzi to nie tylko
"obowiązek niewielkiej grupy kobiet i mężczyzn zwanych „misjonarkami” i „misjonarzami”, posłanych do obcych krajów, lecz każdego katolika.(…) Witalność duchową każdego katolika należy mierzyć skutecznością jego działalności misyjnej"
( str. 11)
Książka może być wstępem do ożywionej, trwającej dłuższy czas dysputy dotyczącej odnowy życia chrześcijańskiego w rodzinie, parafii i w narodzie. Polecana każdemu, któremu nieobce są sprawy wiary i Kościoła.
http://www.wydm.pl/p/1158/katolicyzm-ewangeliczny