Pojedynki bez pojedynków

Recenzja książki Pojedynki
"Pojedynek, mimo swej nazwy, nie musi oznaczać walki na śmierć i życie".


Komentarze, jakie pojawiły się pod opublikowaną przeze mnie zapowiedzią tej książki, nie pozostawiały złudzeń – wyrazista postać jej autora, czyli skrajnego katolika, zdecydowanego w swoich poglądach – zniechęciła część czytelników do sięgnięcia po tę publikację. A ja z czystej przekory chciałam przekonać się, jak będą wyglądać tytułowe pojedynki. Pojedynki, których niestety nie było.

Tomasz Piotr Terlikowski to polski dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki z doktoratem z filozofii. Pracował w wielu mediach: "Newsweek", "Radio Plus", "Ozon", "Rzeczpospolita" czy "Wprost". Prowadzi także magazyny historyczne w TVP Historia. W 2010 r. został redaktorem naczelnym portalu fronda.pl., współpracuje również z Telewizją Republika i telewizją internetową Boska TV.

"Pojedynki" to publikacja, składająca się z osiemnastu rozmów, podzielonych na cztery tematyczne działy: "Życie", "Pojedynki", "Polityka" i "Spotkania". Rozmów z ludźmi, których nazwiska w większości znane są szerokiej publiczności: Krzysztof Ziemiec, Szymon Hołownia, Kamil Sipowicz, Jarosław Gowin, Roman Giertych, Dorota Kania, Marcin Meller, czy Michael H. Brown. Tematy, jakie poruszają zaproszeni goście dotyczą wielu dziedzin życia – od religii, eutanazji i cierpienia – do polityki i pracy mediów.

Nie można zaprzeczyć, że postać Tomasza Terlikowskiego dzięki głoszonym przez niego poglądom jest mocno wyrazista i trudno odmówić mu konsekwentności w forsowaniu swoich tez. Muszę również zaznaczyć, że nie jest to człowiek którego poglądy byłyby mi w jakimkolwiek stopniu bliskie, a do tej publikacji podeszłam z nieukrywanym sceptycyzmem i dużą dozą ciekawości. Poza tym nie ukrywam, że skusiło mnie również kilka nazwisk osób, z którymi rozmawiał Tomasz P. Terlikowski, takich jak Dorota Kania, Marcin Meller czy Michael H. Brown (autor czytanej przeze mnie ostatnio książki pt. "Po drugiej stronie"). Nazwiska te okazały się przysłowiowym wabikiem, na który dałam się złapać – tak po prostu. Podczas lektury okazało się również, że wabikiem na czytelników był sam tytuł – nasuwający skojarzenie z pełnymi kontrowersji i ciętych dysput rozmowami z przeciwnikami wyznawanych poglądów Terlikowskiego. Tymczasem wśród osiemnastu osób, tylko jedna – Pani Ewa Wanat okazała się brać udział w tytułowym pojedynku, reszta rozmów to praktycznie dość luźne dysputy na różnorakie tematy, mniej i bardziej kontrowersyjne. Zderzenie poglądów rozmówców, chociaż często różnych od poglądów Terlikowskiego, nie przynosiły ze sobą iskry, były za to dość wyważone i spokojne - do pojedynków na poglądy było im po prostu daleko. Szkoda, że autor nie zaprosił do rozmowy osób, które bardziej zdecydowanie opierałyby się tezom przedstawianym przez pytającego, a nawet potrafiłyby wywołać burzę.

Pomijając kwestię braku pojedynków w "Pojedynkach", publikacja ta jest zbiorem ciekawych merytorycznie rozmów na przeróżne tematy, obecne w naszej codziennej rzeczywistości. Z wielkim zainteresowaniem zgłębiałam bowiem dysputy dotyczące tak dyskusyjnych kwestii jak eutanazja, aborcja, pedofilia w Kościele, czy metoda in vitro. Wielokrotnie nie zgadzałam się bądź wręcz przeciwnie – przyklaskiwałam argumentom konkretnego rozmówcy. Jedna rozmowa, w stosunku do której wiązałam wielkie nadzieje – niestety wielce mnie rozczarowała. Terlikowski w rozmowie ze współautorką "Resortowych dzieci" – Dorotą Kanią, zadał jedynie kilka ogólnikowych pytań i na tym zakończył wywiad, a ja spodziewałam się dogłębnej rozmowy i kontrowersyjnych tez – nie otrzymałam tego. Cóż więc mogę powiedzieć? - przedstawione rozmowy wzbudzają wiele emocji – od wzburzenia do zrozumienia, i nie ma się czemu dziwić, gdyż grono osób, z jakimi rozmawia Terlikowski jest naprawdę bardzo szerokie i zróżnicowane pod względem kulturowym i ideowym.

"Pojedynki" okazały się ciekawą pod względem retorycznym publikacją, pełną różnorodności wyznawanych poglądów. Wielka szkoda jednak, że pojedynki pojawiają się jedynie w tytule książki. Nie nastawiając się na kontrowersyjne dysputy z ostrym zacięciem, z pewnością unikniecie rozczarowania.

http://www.subiektywnieoksiazkach.pl/
0 0
Dodał:
Dodano: 04 VI 2014 (ponad 11 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 183
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Wiola
Wiek: 38 lat
Z nami od: 04 V 2012

Recenzowana książka

Pojedynki



Tytułowy „Pojedynek” to zbiór kilkudziesięciu interesujących wywiadów, które przeprowadził autor z osobistościami życia publicznego i szczerze trzeba przyznać iż udało mu się namówić do zwierzeń grupę naprawdę ciekawych postaci (Kamil Sipowicz, Ewa Wanat, Roman Giertych , Szymon Hołownia, Jarosław Gowin, Michał Kamiński, Krzysztof Ziemiec, Piotr Zworski, Marek Król, Marcin Meller, Dorota Kania, Ro...

Ocena czytelników: 4 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 4.0