Książka Roberta Tekielego poświęcona jest głównie tzw. „duchowości toksycznej” i wpływom jakie wywiera na ludzi, którzy się jej poświęcają. Tekieli pisze głównie o negatywnych skutkach praktykowania różnych form pseudokultur i pseudoreligii. Zjawiska takie jak channeling, OOBE, programowanie neurolingwistyczne, podróże astralne, ezoteryka o których wiemy niewiele są dzisiaj obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Autor pisze także o filmach zawierających negatywne, uzależniające treści. Wiele osób może oburzyć fakt, że Harry Potter, Pokemony, Transformers, Gwiezdne Wojny są zaliczane przez autora do filmów niebezpiecznych duchowo.
O tzw. New Age Tekieli pisze:
„New Age […] jest rodzajem herezji […] to także rodzaj postępowej utopii społecznej. Podobnie jak wcześniej komunizm i naiwny scjentyzm, New Age obiecuje raj na ziemi, rozwiązanie wszystkich problemów trapiących ludzkość”. (str 193) Autor mówi o tym, że nadzieje pokładane w New Age jako utopii społecznej wygasają. Jednak wielokrotnie zjawisko to pozostawia olbrzymi ślad w kulturze w postaci irracjonalnego myślenia, obniżenia prawdomówności i tworzenia nowych świeckich pseudoduchowości, co pozwala na reprodukowanie się tego zjawiska w ciągle zmieniających się formach.
Książka Tekielego obok książek ojca Aleksandra Posackiego i ks. Andrzeja Zwolińskiego stanowi ciekawą pozycję dla wszystkich interesujących się zjawiskami sekt, new age, paranauki i psychomanipulacji.
http://www.mwydawnictwo.pl/p/948/zmanipuluję-cię-kochanie