Kim są samobójcy? Są oni osobami odrzuconymi, niezrozumianymi, zbyt słabymi, by zmierzyć się z trudnościami życia.
"Weronika postanawia umrzeć" to z pewnością jedna z najbardziej rozpoznawalnych książek Coelho. Porusza ona problemy współczesnego świata takie jak samotność, wyobcowanie, brak własnego miejsca w świecie i wreszcie szaleństwo jako sposób na życie.
Główna bohaterka utworu Weronika to dwudziestokilkuletnia Słowenka mieszkająca w wynajmowanym u zakonnic pokoju. Pomimo dogłębnego, i z całą pewnością elitarnego wykształcenia pracuje w bibliotece miejskiej w Lublanie.
Do świata Weronika odnosi się z awersją. Nie ma prawdziwych przyjaciół, mężczyzn woli traktować przedmiotowo, boi się zaangażować w jakikolwiek związek. Nie czerpie radości z życia. Uważa, że życie z góry jest przegrane, więc nie ma sensu o nie walczyć.
Czuje, że jej poglądy są inne, niż znakomitej większości świata, co jeszcze bardziej pogłębia jej depresję.
Pewnego dnia decyduje się na krok ostateczny. Postanawia odebrać sobie życie. Przypadkowo swemu czynowi nadaje charakter walki ideologicznej, nieświadomie zrzucając winę za swoją śmierć na autora artykułu. Jej plan jednak nie zostaje zrealizowany.
Dziewczyna trafia do lublańskiego szpitala psychiatrycznego, gdzie zostaje odratowana.
Tam uczy się na nowo miłości do życia i sztuki. Razem z Edwardem rozpoczynają swoją nową fascynującą historię.
Paulo Coelho swoje dzieło wyposażył w wielopoziomowe rozważania o sensie egzystencjalnym. Filozofia zawarta w książce ma charakter pouczający. Jest wręcz skarbnicą "złotych rad" dla każdego, kto nie znajduje sensu w życiu. Reprezentuje optymistyczne spojrzenie na świat. Można by rzec jej przekaz jest uniwersalny, jednak dla mnie zakrawa na kicz. Autor nie zostawia pola dla wyobraźni czytelnika na jego własne refleksje. Monopolizuje cały system wartości dzieła.
(
moja recenzja: http://perspektywicznie.blogspot.com/2012/05/wspoczesne-samo... )