Kto z nas nie lubi cofać się w przeszłość i wspominać miłych chwil z czasów swego dzieciństwa? Każdy ma wryte w pamięć specyficzne wydarzenia ze swego życia, łączące się z konkretnymi osobami, zapachami, smakami czy też miejscami.
Anna Drzewiecka dzieli się z nami takimi wspomnieniami i obrazami ze swojego życia w książce „Ciotki”. Książka stanowi zbiór opowieści i wspomnień z przeszłości, poznajemy rodzinne historyjki, jej przodków oraz rodzinne mądrości. Poszczególne rozdziały tworzą spójną i ciekawą całość, obraz zwyklej rodziny z jej radościami, smutkami i trudami. Znajdziemy tutaj opowieści o założycielach rodu, czy o wojennych przeżyciach, tułaczce i szukaniu swego miejsca w życiu.
Sporo miejsca Autorka poświęciła swoim ośmiu ciotkom, pośród których się wychowywała i które miały znaczący wpływ na jej życie i osobowość. Każda z ciotek była inna, każda była bardzo specyficzna, były ze sobą związane, ale przy tym bardzo różne. Poprzez opowieść Autorki poznajemy ciotkę Teresę, niespecjalnie lubianą przez ogół, ciotkę Mariannę – surową i konserwatywną, ale tworzącą cudowne kapelusze, ciotkę Zofię powiązaną z rodziną złotników, ciotkę Lilkę - najmłodszą, piękną kobietę, ciotkę Janeczkę – rodzinną czarną owcę, która wyprowadziła się do Austrii, ciotkę Wandę, która poślubiła alkoholika, ciotkę Kazię, która nie cierpiała swego imienia, czy też wesołą i niezwykle energiczną ciotkę Helenę.
Pani Drzewiecka odmalowuje członków swojej rodziny niezwykle barwnie i obrazowo, przy tym robi to w interesujący sposób. Nie można się nudzić! Miałam wrażenie jakbym siedziała w kątku izby i śledziła po kolei przemarsz tych niezwykłych postaci.
Powieść „Ciotki” ma swój specyficzny klimat, lekkiej nostalgii i żalu za tym, co minione. Pobudza do refleksji i spojrzenia w swoją przeszłość.
Czas na wspomnienia, czas na „Ciotki” !
http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/03/ciotki-a...