Czas motyli

Recenzja książki Czas Motyli
„Czas motyli” to porywająca opowieść o niezwykłych kobietach żyjących na Dominikanie i walczących z dyktaturą. Republika Dominikańska przez lata walczyła o wolność i demokrację, skorumpowana i stłamszona pod rządami Trujillo. Autorka zabiera nas w retrospektywną podróż przez historię Dominikany ,pokazaną przez pryzmat jej bohaterek narodowych, sióstr Mirabal, bestialsko zamordowanych przez władze.

Głównymi bohaterkami powieści są cztery siostry Mirabal – Dede, Minerva, Patria i Maria Teresa zwana Mate. Działały one w ruchu oporu Dominikany i były nazywane Las Mariposas czyli Motyle.
Trzy z nich zostały bestialsko zamordowane, przy życiu pozostała tylko Dede, która opowiada o swoich siostrach i oprowadza po rodzinnym domu. Dlaczego ocalała? Cudem, bo akurat nie przebywała wraz z siostrami.

Kiedy poznajemy siostry Mirabal, mamy lata 40-te dwudziestego wieku. Dziewczynki chodzą do szkoły z internatem, są otwarte i bardzo inteligentne. Każda z nich jest inna – Dede jest spokojna, Patria stateczna i zdecydowana, Maria Teresa oddana i zapatrzona w starsze siostry, a Minerva ma zawsze własne zdanie. To w szkole, po raz pierwszy, stykają się z osobą Trujillo, tam zapadają ich pierwsze wybory, tam rozwijają się ich zainteresowania i pasje, m.in. polityczne. Otwierają się im oczy i inaczej zaczynają patrzeć na ustrój ojczyzny, na formę rządów i osobowość, jaką reprezentuje ich przywódca. Bezwzględne posłuszeństwo i spełnianie jego zachcianek – to podstawy rządów Trujillo, a kto się nie dostosował umierał. Dziewczynki przekonały się o tym naocznie, najpierw z opowieści koleżanki szkolnej, której Trujillo wymordował prawie całą rodzinę, za to, ze miała własne zdanie i śmiała mu się sprzeciwić. Potem obserwowały losy kolejnej koleżanki, która „wpadła dyktatorowi w oko”. Najpierw była rozpieszczana, a potem odizolowana od świata i zamknięta w złotej klatce.
Siostry zaangażowały się w działalność opozycyjną w stosunku do krwawych rządów Trujillo. Zostały za to brutalnie zamordowane, co uczyniło z nich męczennice i bohaterki narodowe. Pozostała przy życiu, Dede, podtrzymuje ich pamięć i służy za przewodniczkę po ich życiu. Sama poukładała sobie życie na nowo i pracuje jako agentka ubezpieczeniowa. Osiąga doskonałe efekty, bo, o dziwo, jest wielu chętnych do ubezpieczenia u „tej, co ocalała”. Życie toczy się dalej, a czas je zmienia….

„Czas motyli” to zbeletryzowana biografia narodowych bohaterek z Dominikany. Prawda historyczna została zabarwiona wizją i fantazją Autorki, czego efektem jest porywająca książka o oryginalnej tematyce. Julia Alvarez pokazała Motyle jako zwykłych ludzi, dziewczynki chodzące do szkoły, młode kobiety z krwi i kości mające swoje marzenia, pragnienia i aspiracje, nad którymi jak fatum wisi Trujillo.
Powieść jest bardzo ciekawie napisana, barwna i porywająca. Przybliża nam historię, egzotycznej dla nas, Dominikany i ukazuje trud dochodzenia kraju do wolności, za wszelką cenę, często cenę życia, szczęścia czy poświęcenia. Czy było warto? Myślę, że tak. Wolność zawsze jest warta poświęceń, o czym my, Polacy, doskonale wiemy.

Polecam „Czas motyli”, jak i całą, nową Kaszmirową serię wydawnictwa Black Publishing, w której znajdziecie porywające, niezwykle oryginalne powieści. Ja z niecierpliwością czekam na kwietniowe nowości!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/03/czas-mot...
0 0
Dodał:
Dodano: 10 III 2014 (ponad 11 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 184
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 51 lat
Z nami od: 27 IX 2012

Recenzowana książka

Czas Motyli



Siostry Mirabal – tytułowe Motyle – to bohaterki narodowe na Dominikanie. Zaangażowały się w walkę o wolność w czasach krwawej dyktatury Rafaela Trujillo. Trzy z czterech sióstr zapłaciły za to najwyższą cenę. Julia Alvarez pasjonująco odtwarza historię ich życia, świat uczuć i wartości, a także egzotyczne realia Dominikany. Charyzmatyczne, pełne pasji i zaangażowania bohaterki zjednały sobie symp...

Ocena czytelników: 5.37 (głosów: 4)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.5