"Starość jest jak oddział gremlinów, które krążą po ciele, wyłączając po kolei jego funkcje, spowalniając nasz przy życiu mechanizmy".
Wiek człowieka się stopniowo wydłuża. Według danych Urzędu Statystycznego z roku 2012, mężczyźni dożywają wieku 72,4 , a kobiety znacznie dłużej, bo do 80,9. Są ludzie , którzy te granice znacznie przełamują . Według oficjalnych danych najstarszą kobietą na świecie była francuska, która przeżyła122 lata. Zatem w czym tkwi sekret długowieczności? Co może być receptą na tak długie życie?
Odpowiedzi na powyższe pytania należy poszukać w powieści Santo, gdzie akcja rozgrywa się w posiadłości Hill House, w Kidronie (Kalifornia). Osada została zapoczątkowana przez przybyszów z Australii. Doskonały teren sprawił, iż obszar nadał się idealnie do posadzenia gaju oliwnego, którego zapach wydobywał się z każdą kolejną stroną. Od pokoleń posiadłość należy do rodziny Kellerów, w której skład wchodzą same kobiety i do tego dzieli je pięć pokoleń. Kobiety wyróżnia długowieczność, a także sprawność fizyczna i umysłowa. najstarsza z nich - Anna, liczy sobie 112 lat, zamieszkuje wraz z córką Bets oraz wnuczką Callie.
Sielanka się toczy dopóki nie zjawia się najmłodsza z rodu Erin, zaraz po niej przybywa jej matka Deb, która przebywała w zakładzie karnym. Sytuacja staje się napięta, bo długo skrywana tajemnica może wyjść na światło dzienne. Do posiadłości przybywa także doktor Hashmi, który prowadzi badania nad długowiecznością. Kobiety zgodnie twierdzą, iż to oliwa, której używają zarówno w kuchni, jak i stosowanie jej jako kosmetyku jest przyczyną ich długowieczności. Jak potoczą się losy kobiet? Czy tajemnica wyjdzie na jaw? Czy doktor pozna sekret długowieczności?
"Bycie matką jest w takim samym stopniu tragedią, co triumfem."
"Sekret drzewa oliwnego" to saga o pięciu pokoleniach kobiet. Głównym wątkiem jest tajemnica oraz sekret zachowania wigoru oraz długowieczności. Książka została podzielona na pięć części, w których możemy poznać bliżej każdą z bohaterek. Wyraźnie zaznaczona retrospekcja przeplata się z teraźniejszą, co dodaje lekturze charakteru, ale i zaostrza ciekawość czytelnika. Mimo spokrewnienia, relacje jakie panują między kobietami, są oziębłe. Do tego każda kobieta ma silny charakter i chce za wszelką cenę postawić na swoim. Warsztat autorki jest dobry, chociaż w moim odczuciu książka jest nie równa. Elementy dalszego zaciekawiania przeplatają się z zatrzymaniem akcji w miejscu i chwilową nudą. Nie jest to jednak zniechęcające. Jako, że jest to saga rodzinna, zabrakło mi tutaj zdecydowanie uczuć, momentami czuć było powiew chłodu. Z kolei opisy środowiska gaju oliwnego sprawiały,iż czułam zapach oliwek przez kartki.
"Sekret drzewa oliwnego" w pełni nie spełnił moich oczekiwań, chociażby dlatego, że nie utożsamiłam się z żadną bohaterką. Z drugiej strony książka obrazuje trudne relacje, zawiłości losu, tajemnice, ale i radości, przebaczenia i jeszcze wiele innych cech, które są atutami.. Książkę polecam miłośnikom sag i literatury obyczajowej.
Courtney Miller Santo jest z zawodu dziennikarką. Uczy kreatywnego pisania na uniwersytecie w Memphis. Dotychczas na jej koncie znalazło się kilka opowiadań, które zostały docenione.
Recenzja pochodzi z mojego bloga:
http://ksiazkowa-fantazja.blogspot.com/2014/01/sekret-drzewa...