Debiuty literackie są pewnego rodzaju podróżą w ciemno, gdyż nawet najlepszy opis okładkowy niewiele nam powie o autorze. Czytelnik ponosi większe niż zazwyczaj ryzyko rozczarowania, ale ma też większą szansę na przeżycie czegoś niezwykłego, czego jeszcze nie doświadczył. Osobiście bardzo lubię wycieczki z nieznanym przewodnikiem, choć nie zawsze „wracam” z nich zadowolona.
„Przebudzenia doktora Sorena” to debiut literacki Magdaleny Kempnej. Powieść zajęła I miejsce w II edycji konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiej Izby Książki.
Tytułowy doktor Soren jest półwampirem pracującym jako nadworny lekarz króla Nort - Linnamena. Poznajemy go na kilka dni przed Świętem Zimowego Przesilenia, podczas porządkowania archiwum pałacu. Studiując dokumentację medyczną sprzed lat doktor odkrywa dające do myślenia fakty, a brak pewnych informacji prowadzi go do niepokojących wniosków. Gdyby tego było mało, znika mistrz ceremonii odpowiedzialny za organizację święta, a zgromadzone poszlaki świadczą, że bezpieczeństwo króla jest zagrożone. Groźba zamachu wydaje się bardzo realnym scenariuszem. Dopasowanie elementów układanki nie jest proste, kiedy dysponuje się strzępami informacji, a każdy kolejny krok prowadzi do tajemnic z przeszłości i wydarzeń, których świadkowie od dawna spoczywają na cmentarzu.
Autorka zabiera czytelnika w fantastyczną podróż, do świata przypominającego średniowiecze, gdzie absolutną władzę dzierży król, a pochodzenie wyznacza kierunek życiowej drogi. Powołała do życia wampiry i wilkołaki, których społeczeństwo klasyfikowało jako „Innych”. Obdarzyła ich nadprzyrodzonymi zdolnościami, dzięki którym mogą wchodzić na niedostępne zwykłym śmiertelnikom struktury świadomości i nieświadomości czerpiąc z nich nie tylko informacje.
W niektórych krajach nadnaturalne stworzenia budzą niechęć i grozę, stając się celem polowań i wykluczenia z życia społecznego. Na szczęście znalazły się państwa, w których mogą spokojnie i bezpiecznie współegzystować z ludźmi. Nort jest jednym z bardziej konserwatywnych królestw, hołdującym tradycję i gardzącym tym, co nowe, inne oraz nieznane. Choć nowy król, ma świadomość nieuchronności zmian i reform, to zdaje sobie sprawę, że ta droga wymaga drobnych i przemyślanych kroków.
Bohaterowie przedstawieni są w bardzo wiarygodny sposób, a ich portrety psychologiczne nie budzą wątpliwości czytelnika. Żaden z nich nie jest doskonały, ani pozbawiony bagażu doświadczeń wpływającego na ich stosunek do rzeczywistości i ukształtowanie charakteru. Najwięcej sympatii wzbudził we mnie król Linnamen, który okazał się władcą mądrym, świadomym, umiejącym czerpać informacje z otoczenia i wyciągać z nich wnioski. Daleko mu do tyrana, ale kiedy trzeba potrafi być stanowczy i nieugięty. Pozostali bohaterowie też bardzo dobrze sprawdzili się w swoich rolach pokazując osobowość i wpływając na bieg wydarzeń.
Lekki styl autorki, plastyczne opisy i konstrukcja fabuły sprawia, że od książki trudno się oderwać. Zaczyna się niewinnie i czytelnik nawet nie zauważa, kiedy wpada w wir wydarzeń prowadzących do zaskakującego zakończenia. Bohaterowie bardzo sprytnie podsycają ciekawość czytelnika, wysyłając niepokojące i dające do myślenia sygnały. Nie zabrakło też sekretów z przeszłości, tajemnic, intryg oraz rozgrywek politycznych, walki o władzę, pozycję i wpływy.
„Przebudzenia doktora Sorena” to kryminalna powieść fantasy z domieszką romansu w tle, która wciąga czytelnika do swojego świata i trzyma w niepewności aż do ostatnich stron. Dostarcza ciekawych i różnorodnych wrażeń oraz emocji, zapewniając rozrywkę na wysokim poziomie i całkowite oderwanie od rzeczywistości.
Podróż z nieznanym przewodnikiem okazała się intrygującą, fascynującą i niepowtarzalną przygodą. Jeżeli macie ochotę na niezapomnianą i pełną wrażeń historię, w której wszystko może się zdarzyć, powinniście sięgnąć po powieść Magdaleny Kempnej, która nie bez powodu otrzymała tytuł „Literacki Debiut Roku 2013”.
http://nieczytam.blogspot.com/2013/12/przebudzenia-doktora-s...