"Jeśli każdy twój ruch przypomina poruszanie się po planszy do gry, nawyk porządku wchodzi ci w krew do tego stopnia, że nie umiesz już zastąpić go niczym innym".
Gra w szachy to iście intelektualna rozgrywka, w której należy się wykazać nie lada sprytem i swoistą przewidywalnością ruchów przeciwnika. Całe nasze życie można przyrównać do szachownicy, po której poruszamy się jak pionki, raz wygrywając, a raz przegrywając. Życie to gra, zrób wszystko by tę grę wygrać...
Adam Cioczek to absolwent studiów scenopisarskich Warszawskiej Szkoły Filmowej, oraz filozofii Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorem scenariuszy do odcinków takich seriali jak: "Samo życie", "Pierwsza miłość", "Malanowski i partnerzy", tekstów piosenek i paradokumentalnego filmu. Pisanie to jego zawód i pasja. E-book "Szach-mat" to jego debiut literacki.
Edward Chojar, nałogowy hazardzista zabija w akcie zemsty mordercę swojego syna, którego poszukiwał od wielu lat. Obrońcą oskarżonego zostaje adwokat Adam Getz, a prokuratorem mającym za zadanie wywalczyć najwyższy wymiar kary Tomasz Bracki. Zarówno oskarżyciel jak i obrońca Chojara nie zdają sobie sprawy, że ich udział w procesie nie jest przypadkowy. Przeszłość bowiem kryje niewyjaśnione tajemnice, a oskarżony prowadzi swoją własną grę, w której odwraca rolę Getza i Brackiego. Prokurator staje się obrońcą, a obrońca oskarżycielem. Gra trwa.
"Co zrobi prokurator, który ma mocny powód, żeby bronić?! Co zrobi obrońca, który powinien oskarżyć?!"
Trudno uwierzyć, że powieść kryminalna "Szach-mat" jest debiutem literackim Adama Cioczka. Intryga jaką wykreował autor należy do jednej z lepszych, jaką miałam okazję rozkładać na czynniki pierwsze podczas czytania. Początkowo autor przedstawia sylwetki trójki głównych bohaterów między którymi trudno doszukać się wspólnego mianownika. W miarę rozwoju akcji, czytelnik poznaje kolejne fakty i odkrywa krok po kroku tajemnicę Chojara. Tajemnicę, której epilog sięga daleko w przeszłość obu mężczyzn. Muszę przyznać, że sam pomysł na intrygę zasługuje niewątpliwie na uznanie w oczach czytelnika.
Powieść Cioczka nie jest z pewnością historią z wartką akcją. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że fabuła rozwija się powoli, dozując odpowiednio napięcie. Oprócz warstwy typowo kryminalnej, autor dość obszernie wyeksponował również portrety psychologiczne głównych bohaterów. Zarówno Chojar, Getz jak i Bracki to postacie uwikłane w różnego rodzaju zależności, znajdujący się w pułapce wywołanej skutkami własnych życiowych wyborów. Cioczek unika zastosowania techniki behawioryzmu, nie rezygnuje z opisów psychologicznych przeżyć bohaterów. Co więcej, stara się uwikłać czytelnika w konflikt etyczny, jakim niewątpliwie jest ocena postawy Chojara, jako osoby własnoręcznie wymierzającej sprawiedliwość na mordercy ukochanego syna. Powieść dotyka również motywu tworzenia i przekraczania własnych granic. Czy życie można traktować jak dobrze zaplanowaną grę? Cioczek w swojej powieści jednoznacznie wskazuje, że nie da się przewidzieć wszystkiego. A ustalone granice łatwo przesuwać z różnym skutkiem.
"Szach-mat" to przede wszystkim obrazowy i dojrzały język, którego nie przypisałabym debiutantowi. Z pewnością pisanie scenariuszy do seriali pozwoliło autorowi wyćwiczyć do dość wysokiego poziomu warsztat pisarski. Widać, że Adam Cioczek miał dobry pomysł, który przede wszystkim potrafił przetransponować na wciągającą historię w postaci powieści. Moje jedyne zastrzeżenie dotyczy wątku policjantki Iwony Solskiej, którego autor w pewnym momencie zaniechał. Watek tej osoby urywa się w najmniej niespodziewanym momencie powieści co powoduje pewien niedosyt.
Debiut Adama Cioczka uważam za udany ze względu na nietuzinkową intrygę i ciekawie wykreowane postacie. Książkę czyta się niezwykle szybko, odkrywając nieznaną przeszłość bohaterów. To historia o dylematach, sprawiedliwości, winie i karze, ale również o zwykłych ludzkich słabościach. Zagracie w tę grę?
http://subiektywnie-o-ksiazkach.blogspot.com/