Tytuł oryginalny : Tell me why, mummy.
Tłumaczenie:Tomasz Piątkowski
Wydawnictwo: Hachette
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Gatunek: autobiografia.
Cierpienie, jakie zadają najbliższe osoby, alkohol i seksualne wykorzystywanie dziecka.
Te trzy tematy podejmuje w swojej książce David Thomas. Opowiada własną historię po to, by ostrzec i przypomnieć, że czasem za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się dramat, którego ofiarą są małe niewinne istoty. Autor dziś jest mistrzem świata w zapamiętywaniu i jednym
z wielu rekordzistów Guinnessa. Jednak jego dzieciństwo było jednym wielkim piekłem.
Bity przez swojego ojczyma, wykorzystywany przez matkę, która po wypiciu kolejnej butelki brandy traciła nad sobą kontrolę, a następnego dnia nie pamiętała już co działo się kilka godzin wcześniej. Gdy była trzeźwa, dbała aby synowi niczego nie brakowało. Gdy nachodził wieczór zmieniała się w potwora. Chłopiec musiał dbać nie tylko o siebie, ale też o to aby matka nie zrobiła sobie krzywdy. Jego monologi, a znajdziemy ich w tej powieści naprawdę sporo, pokazują jak bardzo chłopak czuł się zagubiony, samotny i opuszczony.
Kradzieże, bójki, problemy ze znalezieniem przyjaciela, strach o to, co będzie następnego dnia. Pierwsze miłosne rozczarowania, próby uzyskania odpowiedzi na pytania jakie krążą w jego głowie. W końcu trudna do podjęcia decyzja i chęć uwolnienia się od ludzi, który zniszczyli mu dzieciństwo. Historia straszna, pełna niedorzeczności, lęku i skrajnych emocji.
Napisanie tej powieści wymagało od Davida Thomasa nie lada odwagi i siły. Musiał on bowiem cofnąć się do przeszłości, do czasu, chwil i wydarzeń, o których chciałby zapomnieć. Zrobił to, a tym samym stworzył, książkę, która szokuje, złości, denerwuje i wstrząsa czytelnikiem. Została ona napisana w taki sposób, że nie można się od niej oderwać. Bohater opisuje całe swoje cierpienie, koszmar jaki zgotowała mu ta, która powinna kochać go najbardziej na świecie. Niczego nie ukrywa choć wie, iż jego odbiorcy nieraz i nie dwa mogą przecierać oczy ze zdumienia. " Mamusiu dlaczego" to nie tylko tragiczna historia złamanego dzieciństwa, ale także obraz tego, co alkohol potrafi zrobić z człowiekiem. Na kartach powieści obserwujemy również proces dojrzewania chłopca, jego trudności z nauką, konflikty z prawem i nieustanne próby odpowiedzi na pytania dlaczego matka się tak zachowuje. Ta pozycja literacka to dla autora pewne "oczyszczenie" a także okazja do tego, aby raz na zawsze zostawić za sobą przeszłość, zdjąć ze swoich barków pewien ciężar
i rozpocząć życie na nowo.
„Mamusiu dlaczego” polecam wszystkim miłośnikom prawdziwych historii i tym, którzy szukają w powieściach wątków psychologicznych i nie boją się czytać o przemocy.
Recenzja pochodzi z mojego bloga :
http://anne18-recenzentka.blogspot.com/2013/10/138-david-tho...