Gdy papież Benedykt XVI zapowiedział swoją abdykację świat był w szoku. Minęło osiem lat od śmierci Jana Pawła II i jego następca odchodzi. Jak to możliwe? – pytają ludzie. Papieżem jest się do końca, a teraz, co teraz? Jak będzie wyglądał Kościół, gdy będzie miał dwóch papieży? Kim będzie następca Benedykta XVI? Czy kardynałowie wybiorą ponownie kogoś „z dalekiego kraju” czy może powrócą do wieloletniej tradycji „włoskich” papieży? Dyskusje, pytania i niepewność trwały do ostatniej chwili, gdy na balkonie Bazyliki Św. Piotra pojawił się….Franciszek.
Od pierwszych dni, a nawet od pierwszych godzin swego pontyfikatu nowy Papież buduje kolejny etap w dziejach Kościoła. Jest osobą kontrowersyjną, łamiącą przyjęte normy postępowania. Porusza się środkami publicznej komunikacji, dzwoni do prywatnych, nieznanych sobie osób i sugeruje kapłanom, by stali się ubogimi i nie pobierali opłat za posługę sakramentów.
Wydawnictwo M wydało interesującą książkę, która pokazuje wrażliwość Ojca Świętego krzywdy społeczne. Porusza ona wypowiedzi Ojca Świętego na tematy korupcji, niesprawiedliwości, ubóstwa i sensu walki ze złem. Papież mówi, że odpowiedzią Boga na zło tego świata jest Krzyż Chrystusa:
„czasem wydaje się, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a Jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem. Jest także osądem: Bóg nas osądza miłując nas. Jeśli przyjmuję Jego miłość, jestem zbawiony, jeśli ją odrzucam, jestem potępiony nie przez Niego, ale przez samego siebie, bo Bóg nie potępia On jedynie miłuje i zbawia”. (str73)
Na co nie powinnyśmy się zgadzać według Papieża Franciszka? Odpowiedź znajdziemy w książce: „Nie zgadzaj się na zło”.
http://www.mwydawnictwo.pl/p/1022/nie-zgadzaj-się-na-zło