Wiele książek napisano o Jezusie Chrystusie. Znaczna ich część to rozważania teologiczne, hipotezy co do Jego Osoby i posłannictwa. Pisali ludzie wierzący i tacy, którzy nie utożsamiali się z żadnym wyznaniem, filozofowie i naukowcy, świeccy i duchowni. Powstało też trochę powieści. Jedną z nich, którą czytałem już w czasach studenckich jest powieść Romana Brandstaettera – „Jezus z Nazarethu”. Dzieło - biografia Jezusa Chrystusa.
Styl autora jest żywy, zachwyca atmosferą miejsca. Czytając cofamy się niejako w czasie, by razem z Jezusem przemierzać ścieżki Jego rodzinnej ziemi. Spotykamy postacie znane z Nowego Testamentu, czujemy rytm ich codziennego życia.
Można śmiało powiedzieć, że autorowi udało się włączyć przesłanie ewangeliczne w ramy powieści. Język, który używa to połączenie wiedzy o tradycji żydowskiej i teologii. Myślę, że lektura „Jezusa z Nazarethu” powinna pomóc wielu osobom w nawiązaniu bliższego kontaktu z Ewangeliami.
Cztery tomy Jezusa z Nazarethu R. Brandstaettera przesycone są duchem psalmów, duchem Biblii, duchem starej poezji semickiej. Zadziwiający jest portret psychologiczny Chrystusa -Boga i Człowieka.
http://www.empik.com/jezus-z-nazarethu-tom-1-4-brandstaetter-roman,prod840125,ksiazka-p