W świecie nanotechnologii

Recenzja książki BZRK

"- Co ważniejsze: wolność czy szczęście? [...] - Nie możesz być szczęśliwy jeśli nie jesteś wolny. "



Siedzisz sobie w restauracji, gdy nagle ktoś podchodzi i przez przypadek cię dotyka. Czy aby nie przekazał ci jakichś małych, niezauważalnych gołym okiem, robotów, które mają za zadanie cię kontrolować? Czy ból głowy jest zwykłym bólem głowy?

Organizacja BZRK (cały czas zastanawiam się jak to wymawiać: berserk?) pragnie wolności dla ludzkości, do niej właśnie należą bioty. Zaś Amstrong Fancy Gift Coropration (w skrócie AFGC) chce całkowicie podporządkować sobie każdego człowieka. Nanoboty muszą być kontrolowane przez tikerów, zaś bioty zawierają cząsteczkę ludzkiego DNA, które łączą się bezpośrednio się ze swoim stworzycielem, co nie jest zbyt bezpieczne, gdyż może doprowadzić do szaleństwa a nawet śmierci.

Zdecydowanie głównymi bohaterami powieści są Noah - Keats i Sadie - Plath. Obydwoje mają po szesnaście lat, obydwoje zostali wyrwani ze swoich światów. Sadie była na randce, na stadionie, gdy to się stało: w katastrofie zginęli jej brat i ojciec. Ją też ktoś próbował zamordować. Teraz pragnie się zemścić. Brat Noaha, Aleks, zawodowy żołnierz, znajduje się w psychiatryku. Chłopak chce się dowiedzieć, dlaczego on się tam znalazł.

"- Walczymy o prawo do bycia tym, kim chcemy, do odczuwania tego co chcemy. Nawet jeśli to, czego chcemy, wydaje się innym szalone. - Jeśli wam to nie sprawi różnicy, ja będę walczyć dla zemsty."



Vincent urodził się z pewnym defektem, a mianowicie nie potrafi odczuwać przyjemności. Pomimo tego, że był trochę bezwzględny w swoich działaniach, był jednym z bohaterów których polubiłam. Ofelia to świetna sabotażystka, dla każdego ma swój uśmiech. Bug Man jest jednym z najlepszych tikerów, pragnie pokonać Vincenta za wszelką cenę. Bracia Armstrongowie, Benjamin i Charles to syjamskie bliźnięta. Ich opis przyprawiał o ciarki. Pragną aby cały świat był taki jak oni – połączony. To nie jedyni bohaterowie, jest ich o wiele więcej.

Autor serii „GONE” tą książką otwiera zupełnie nowy cykl thrillerów dla młodzieży opowiadający o nowej technologii – nanotechnologii. Początkowo nie potrafiłam odnaleźć się w tych wszystkich biotach i nanobotach, ale potem jakoś załapałam. Książka ta opisuje następstwa rozwinięcia się nanotechnologii. Jeżeli znajdzie się w dobrych rękach, może zostać wykorzystana do leczenia ludzi, dotarcia do miejsca choroby i zlikwidowania jej. Ale co jeśli trafi w niepowołane ręce? Jeżeli żądza władzy i pieniędzy będzie niepohamowana? Może zdarzyć się wszystko... Książka jest prowadzona z wielu punktów widzenia, więc mamy możliwość obserwowania zachowań jednej i drugiej strony. Tak jak pisze z tyłu na okładce, książka zawiera sporo przemocy. Już na samym początku pan Grant zaoferował nam rozległy rozlew krwi, a był on naprawdę realistyczny.

"Widziałem spory kawał naszej planety. Dużo podróżowałem. I czasem człowiek niemal zaczyna się nudzić. Zaczyna myśleć: to naprawdę już wszystko? A potem wchodzi w bebechy. [...] I nagle świat robi się o wiele większy. [...] Kiedy już się wejdzie i zobaczy, co tam jest, człowiek ma wrażenie, że całe życie patrzył tylko na powierzchnie. Jakby oglądał jedynie okładki książek i nigdy nie widział słów w środku."



Więcej recenzji na: http://magiczneksiazki.blogspot.com/
0 0
Dodał:
Dodano: 22 VIII 2013 (ponad 11 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 231
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 30 lat
Z nami od: 08 II 2012

Recenzowana książka

BZRK



Tom 1 nowej serii autora Gone Ta wojna może się skończyć tylko zwycięstwem lub szaleństwem… Świat niedalekiej przyszłości. Fanatyczni twórcy idei zjednoczenia ludzkości na podobieństwo roju pszczół, bez indywidualnych pragnień i wolnej woli, chcą zaprowadzić w ten sposób powszechny spokój i szczęście. Zamierzają przy pomocy nanorobotów opanować mózgi przywódców państw o najlepiej rozwiniętej t...

Ocena czytelników: 4.08 (głosów: 6)
Autor recenzji ocenił książkę na: 4.0