Panika .....

Recenzja książki Panika
Każdy z nas ma czasem wrażenie, że jest obserwowany, mimo że nikogo nie ma w pobliżu. Czasem wyczuwamy jakiś ruch, kątem oka widzimy cień- prawda czy złudzenie? To pytanie zwykle pozostaje bez odpowiedzi.
Wyobraźcie sobie w takiej sytuacji dodatkowo wszechogarniające uczucie strachu - paniki, która sprawia, że śmierć, samobójstwo wydaje się najlepszym wyjściem z sytuacji. To irracjonalne uczucie jest tak silne, że skłania człowieka do czynów, których by nie dokonał nigdy.

O potędze strachu przekonał się na własnej skórze bohater powieści Grahama Mastertona „Panika”, Jack Wallace. Mężczyzna jest z pochodzenia Polakiem, który w Chicago prowadzi modną, polską restaurację „Nostalgia”. Po śmierci żony samotnie wychowuje syna, Alexisa zwanego Sparky’m.
Chłopiec cierpi na chorobę Aspergera, jest bardzo inteligentny, ale wycofany z życia społecznego. Bardzo interesują go zagadnienia astrologiczne, czyta z gwiazd i tworzy karty przedstawiające przyszłość. Ma tylko jednego przyjaciela, Malcolma, chłopca będącego szkolnym popychadłem. Niestety, chłopiec chce udowodnić swoją odwagę i uczestniczy w obozie dla skautów w Owasippe, pomimo przestróg Sparky’ego.

Pewnego dnia Jack otrzymuje informację o zbiorowym samobójstwie, które miało miejsce na obozie. Zginęli wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie, w tym Malcolm. Informacja ta jest szokiem dla Jacka i jego syna. Towarzyszą matce Malcolma na miejsce masakry. Las wzbudza w nich nieodparte uczucie paniki, irracjonalnego strachu – ten strach doprowadził uczestników obozu do popełnienia samobójstwa. Jednak to nie jedyne ofiary, które znajduje policja. W lesie znajdują zwłoki dwójki naukowców. Co takiego strasznego jest w lesie i dlaczego zmusza ludzi do zakończenia życia?

Sparky mocno angażuje się w wyjaśnienie sprawy. Przypadkowo Jack dowiadują się o przeszłości dziadka i o leśnym duchu z polskich Palmir. Co łączy przeszłość i teraźniejszość? Co łączy las z Owasippe z Puszczą Kampinoską? Wyjaśnienie tej sprawy sprowadzi na Jacka nieszczęście i wcale nie okaże się oczywiste, a samobójców będzie przybywać. Czy Jackowi uda się pokonać zło?

Graham Masterton ma niezwykły talent do tworzenia klimatycznych powieści, podczas których lektury, włos jeży się na głowie, a strach udziela się czytelnikowi. Czy istnieją leśne duchy, czy też inne siły nadprzyrodzone wpływające na ludzką psychikę? Przedstawiona opowieść jest tak realna i wiarygodna, że spacerując z psem sama oglądałam się przez ramię na każdy dźwięk i szelest.
Masterton operuje bardzo barwnym i plastyczny językiem, a czytelnik czuje jakby uczestniczył w akcji. Przerażenie bohaterów udziela się. Całość jest napisana w ciekawy i intrygujący sposób, posiada swój specyficzny klimat i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Podobało mi się powiązanie fabuły z Polską, polskimi klimatami i zdarzeniami. Widać, że Autor solidnie przygotował się do napisania tej książki. Bardzo osobiście ją odebrałam i jeszcze bardziej wciągnęły mnie losy Jacka i jego syna.

„Panika” to świetna książka dla wielbicieli mocnych wrażeń – polecam serdecznie!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/08/panika-g...
0 0
Dodał:
Dodano: 07 VIII 2013 (ponad 11 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 167
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 51 lat
Z nami od: 27 IX 2012

Recenzowana książka

Panika



Najpierw pojawia się obawa, potem lęk, w końcu strach i jedna jedyna myśl, na nic innego nie ma już miejsca. W tym momencie liczy się jedynie głos w głowie, to on kieruje każdym krokiem, ruchem, kontroluje umysł i nie dopuszcza niczego innego do świadomości. Nie pozostaje nic innego tylko podążyć za nim, zrobić co każe. Innego wyjścia z tej sytuacji nie ma, jedyna pomoc jakiej można oczekiwać prow...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 3)
Autor recenzji ocenił książkę na: 5.0