Czy zjawisko tzw. wojny chrześcijańsko - żydowskiej jest skutkiem żydowskiej odpowiedzialności za śmierć Jezusa Chrystusa? Czy holocaust był odwetem chrześcijan na Żydach za śmierć Jezusa? Czy wyrok na Jezusa wydano zgodnie z prawem, czy był to tylko bezprawny spisek grupki Jego przeciwników? Jaka była rola Sanhedrynu oraz odpowiedzialność Piłata? Odpowiedzi na te stawiane w czasach dzisiejszych trudne pytania, stara się znaleźć Paweł Lisicki w książce –
„Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje”.
Autor porusza tematy poprawności politycznej, antysemityzmu oraz religijnych i kulturowych uprzedzeń. Zależy mu na tym, by pomijając wszelkie stereotypy dojść do historycznych faktów, a nie hipotez. Pisze, że „ofiarą sporu nie powinna być prawda historyczna”. Reprezentuje stanowisko, że historii nie powinno zależeć na obciążaniu kogokolwiek, ale na ustaleniu faktów jakiekolwiek by one były.
We wstępie znany biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski pisze:
"„Domagając się poważnego traktowania chrześcijaństwa (autor) trafnie postuluje również takie traktowanie i objaśnianie Ewangelii. Nie poprzestaje na postulatach, lecz, podejmując rzucane nam (chrześcijanom) wyzwania, czyni znaczący krok w kierunku ukazania prawdziwej genezy, charakteru i treści czterech Ewangelii kanonicznych, zasadnie eksponując szczególne miejsce i znaczenie opisów męki i śmierci Jezusa Chrystusa”"
(Wstęp str.7)
Zastanawiając się nad pytaniem zawartym w tytule przychodzi mi do głowy pewna refleksja. Może nie jest ona odpowiedzią jakiej oczekiwaliby historycy, ale przypuszczalnie zadowoli teologów. Właściwy sens, właściwa odpowiedź na to pytanie zawarta jest w słowach pieśni: „To nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech, to nie ludzie Cię skrzywdzili lecz mój grzech". Cokolwiek by nie powiedziała historia, prawdą jest to, że Jezusa Chrystusa zabiły nasze niegodziwości, słabości, nasze zakłamania i grzech. To nieogarnięta miłość Boga do człowieka powiodła Go na krzyż. Tajemnica śmierci Syna Bożego polega na tym, że ludzie domagając się sprawiedliwości dla „złoczyńca” otrzymali właśnie od Niego miłosierdzie, a domagając się wyroku otrzymali łaskę przebaczenia.
Książka jest godna polecenia dla każdego, kto interesuje się tematyką dialogu chrześcijańsko – żydowskiego. Powininni sięgnąć po nią wszyscy co interesują się historycznym życiem Jezusa z Nazaretu oraz teologiczną wykładnią Jego śmierci. Książkę można nabyć w wydawnictwie M.
http://www.mwydawnictwo.pl/p/998/kto-zabił-jezusa