Wyrusz w niebezpieczną podróż wraz z Bilbo Bagginsem

Recenzja książki Hobbit z objaśnieniami
Hobbici to zacni mieszkańcy jednego z regionów Śródziemia, Shire. Zwykłemu człowiekowi sięgają zaledwie do pasa, przerastają je nawet krasnoludy. Słyną z gościnności, cenią sobie wygody, a najbardziej miłują spokój. Jednym z nich jest Bilbo Baggins. Jego przodkowie od niepamiętnych czasów mieszkali w sąsiedztwie Wzgórza. Bagginsowie byli powszechnie szanowani dlatego, że "nigdy nie mieli żadnych przygód i nigdy nie robili ani nie mówili niczego zaskakującego.". Jednakże w żyłach Bilba płynie również krew rodu Tooków, hobbitów znanych z odbywanych przez nich podróży, ciekawych otaczającego ich świata, którym ciężko jest usiedzieć w domowych pieleszach. Bilbo czasem marzył o dalekich podróżach, za co później sam siebie ganił w myślach.
Pod koniec kwietnia 2941 roku do domu Bilba zawitał Gandalf. Hobbit jednak nie miał zbytnio ochoty na podejmowanie gościa, zatem umówili się na późniejszy termin. Zamiast Gandalfa do drzwi hobbita przywędrowało trzynastu krasnoludów, na czele z Thorinem Dębową Tarczą. Gandalf przybył z ostatnim z nich. W wyniku przeprowadzonych rozmów Bilbo stał się członkiem kompani zmierzającej do Samotnej Góry, gdzie ongiś królował przodek Thorina. Obecnie znajduje się tam legowisko okrutnego smoka Smauga, który swego czasu sprowadził prawdziwą grozę na mieszkańców Samotnej Góry. Wielu zginęło, a Ci, co uszli z życiem, zapowiedzieli, że nadejdzie dzień zemsty. I tak oto Thorin oraz jego współbracia postanowili wyruszyć do swej ojczyzny, aby pokonać Smauga i odzyskać zagrabione przez niego skarby. Biblo natomiast miał być ich włamywaczem...
Droga do Samotnej Góry nie będzie łatwa. Po drodze przyjdzie im przemierzać niebezpieczne tereny oraz stawać do walki z odrażającymi potworami. Czy uda im się dotrzeć do celu i odzyskać utracone dziedzictwo? Jak w obecnej sytuacji poradzi sobie pan Baggins? Czy wszyscy wyjdą cało z tej przygody?

"Hobbit" jest jedną z tych historii, do których można wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś innego, co poprzednim razem umknęło naszej uwadze. Świat stworzony przez autora jest fantastyczny i fascynuje na każdym kroku. Autor przyłożył dużą wagę do opisów poszczególnych miejsc odwiedzanych przez bohaterów jego książki czy szczegółów stworzeń napotykanych po drodze. A czego tu nie ma! Mamy elfy, trolle, gobliny, pająki... Poza nimi jest oczywiście smok imieniem Smaug. Tolkien od dzieciństwa uwielbiał smoki i bardzo często umieszczał je w swoich opowieściach. Oprócz wspomnianych już stworzeń, po raz pierwszy w historii Śródziemia pojawia się Gollum, którego czytelnicy będą mogli dokładniej poznać przy okazji lektury trylogii "Władca Pierścieni". Ważną postacią jest również Beorn, który odegra dość znaczącą rolę w historii naszej kompani. Akcja biegnie wartko. Przygody naszych bohaterów są bardzo ciekawe, niejednokrotnie zaskakujące. Trudno odłożyć lekturę na bok z ciekawości, co też za moment wydarzy się w ich życiu. Pan Baggins zaskoczy nie jednego czytelnika swoją postawą, umiejętnościami i odwagą. Wielokrotnie bowiem będzie ratował swoich towarzyszy podróży z opresji, zyskując sobie tym samym w ich oczach powszechny szacunek.

Ważnym elementem tego wydania "Hobbita" są zamieszczone objaśnienia autorstwa Douglasa A. Andersona. Chciał on, aby w centrum uwagi pozostawały własne poglądy Tolkiena na temat jego pisarstwa. Jego przypisy pochodzą od nich "a następnie rozciągają się na kontekst biograficzny i historyczny". Dzięki nim dowiadujemy się wielu szczegółów z życia samego Tolkiena. Dane jest nam poznać etapy tworzenia "Hobbita" oraz zapoznać się z pierwszymi recenzjami, zarówno pochlebnymi, jak i krytycznymi. Tolkien wspomina, że tę historię ułożył specjalnie dla swoich dzieci, które uwielbiały słuchać jego opowieści. Były one jego pierwszymi recenzentami. Pierwsze wydanie pojawiło się w 1937 roku. Powieść została uznana za najlepszą książkę dla młodszych czytelników, a w nagrodę autor otrzymał 250 dolarów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że do 2002 roku "Hobbit" został przetłumaczony na 41 języków!

Wielkim plusem tego wydania są zamieszczone w książce ilustracje wykonane przez samego Tolkiena. Sprawiają one, że niniejsza książka stanowi nie lada gratkę dla miłośników twórczości autora. Nowym elementem, który pojawił się w książce, jest dodatek "Wyprawa do Ereboru", który wyjaśnia, w jaki sposób doszło do zorganizowania wyprawy Bilba wraz z krasnoludami. Początkowo miał się on pojawić jako jeden z dodatków do "Władcy Pierścieni", jednakże zaniechano tego pomysłu ze względu na i tak już obszerną objętość książki. Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć, są zamieszczone w "Hobbicie" wiersze, których jest szesnaście, oraz rymowane zagadki, stanowiące idealne uzupełnienie całości.

"W Hobbicie po raz pierwszy rozmaite elementy i aspekty wcześniejszego pisarstwa Tolkiena - jego zdolności jako poety (...), ilustratora, odwołania do ludów i miejsc z jego wymyślonej mitologii (Elrond, Mroczna Puszcza, Czarnoksiężnik Sauron), jego umiejętności stylistyczne i łatwość pisania dla dzieci, a także swoisty żartobliwy ton, którego podstawą była profesjonalna znajomość średniowiecznych języków i literatury - wystąpiły tym razem w jednym utworze. Wszystkie one rozwinęły się w Hobbicie, podobnie jak później rozkwitły we Władcy Pierścieni."

Czy polecam książkę Tolkiena innym? "Hobbit" to jedna z tych historii, których się nie zapomina. Zapada ona głęboko w naszych sercach i pamięci. O przygodach kompani zmierzającej na Samotną Górę czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Do tego dochodzi piękne wydanie książki, które pojawiło się na naszym rynku dzięki wydawnictwu Bukowy Las. Nie skłamię, jeśli napiszę, że w mnie jest to najlepsze wydanie "Hobbita", jakie dotąd widziałam. Wszystko to składa się na to, że każdy miłośnik świata fantasy złożonego z wielu interesujących krain i niespotykanych stworzeń z wielką ochotą sięgnie po niniejsze wydanie "Hobbita". To książka warta uwagi każdego czytelnika. Obok tej opowieści nie można przejść obojętnie. Sama będę wielokrotnie wracała do tej historii, dlatego też gorąco Wam polecam tę książkę.

* wszystkie cytaty pochodzą z książki "Hobbit z objaśnieniami", J.R.R.Tolkien, Douglas A Anderson, wyd Bukowy Las, tłum. Andrzej Polkowski, Agnieszka Sylwanowicz, 2012 r

Moja ocena: 6/6
recenzja pochodzi z mojego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/01/149-hobbit-...
0 0
Dodał:
Dodano: 03 I 2013 (ponad 12 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 477
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 41 lat
Z nami od: 12 IV 2012

Recenzowana książka

Hobbit z objaśnieniami

,

Hobbit opatrzony objaśnieniami Douglasa A. Andersona jest doskonałym wprowadzeniem do świata Śródziemia, ojczyzny elfów, czarodziejów, krasnoludów, orków i innych istot opisanych we Władcy Pierścieni oraz Silmarillionie, które zrodziły się w wyobraźni J.R.R. Tolkiena. Poza tekstem powieści w przekładzie Andrzeja Polkowskiego zawiera bowiem szczegółowe wyjaśnienia dotyczące jego źródeł, kreacji...

Ocena czytelników: 6 (głosów: 3)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0