NOTA WYDAWCY:
Deepak Chopra – jest jednym z czołowych nauczycieli nauk Wschodu w świecie Zachodu i założycielem The Chopra Center for Wellbeing w Carlsbad, w Kalifornii. Napisał dotychczas ponad pięćdziesiąt książek, spośród których wiele zostało bestsellerami New York Timesa.
Gotham Chopra – autor, przedsiębiorca i znawca symboliki w literaturze ilustrowanej. Jest założycielem firmy Liquid Comics, poprzez którą współpracował między innymi z Johnem Woo, Guyem Ritche i Nicolasem Cage.
MOJA OPINIA:
Książka powstała w oparciu o przemyślenia ojca i syna. Głównym autorem jest Deepak, a Gotham jest swego rodzaju interpretatorem przemyśleń swojego ojca i przewodnikiem po science fiction – świecie superbohaterów. Jak sam tytuł wskazuje, książka traktuje o prawach rządzących losem superbohaterów. Owe prawa to: równowaga, transformacja, moc, miłość, kreatywność, intencja i transcendencja. To prawa, które powinien poznać każdy człowiek, by stać się lepszym, silniejszym i odważniejszym.
„To nie tragiczne zdarzenie definiuje nasze życie lecz wybory, których dokonujemy, by się z tą tragedią uporać” [1]
Prawdę mówiąc, książka jakoś szczególnie mnie nie porwała, początkowo nawet trochę męczyła. Natomiast bardzo podoba mi się przesłanie. Człowiek faktycznie zaczyna nabierać wiary w siebie i podświadomie szuka ukrytej w sobie mocy, bo w pewnym momencie zdaje sobie sprawę z tego, że ta moc gdzieś w nim jest. Autor jako swego rodzaju superbohaterów przedstawia Buddę, Jezusa, naukowców takich jak Einstein, muzyków jak Mozart oraz, a raczej przede wszystkim postaci będące głównymi bohaterami komiksów i filmów, czyli Supermana, Spidermana, Batmana itp. Każdy z nich ma w sobie moc, którą potrafi zamienić w coś niemal nadprzyrodzonego. Przyznam, że denerwowały mnie ciągłe historie coraz to innych komiksowych bohaterów, tym bardziej, że nigdy nie przepadałam za tego typu opowieściami. Moją ciekawość autorzy wzbudzili, pisząc o bóstwach czy postaciach realnych, które świadomie brnęły bądź brną przez ścieżkę swojego życia i wznoszą się na wyżyny, dzięki czemu można ich nazwać superbohaterami.
„Pomyśl o olimpijczykach, wielkich artystach, baletnicach, muzykach, poetach lub dowódcach – zwykłych ludziach, którzy byli w stanie wznieść siebie na poziom niezwykłości, dzięki temu, że pozwolili, aby świadomość przez nich przepłynęła” [2]
Książka jest godna polecenia dzięki przesłaniu jakie ze sobą niesie, bo czytając tę pozycję podświadomie zaczynamy wierzyć w swoje możliwości i ukryte umiejętności. Zapewne Ci, którzy nie przepadają za komiksami będą się początkowo denerwować, ale ostatecznie dostrzegą sens i znaczenie tej lektury. Książka ta na pewno trafi do osób, które utraciły wiarę w siebie, które chcą być szczęśliwsze, chcą odnaleźć życiowy cel i nabrać odwagi do jego realizacji.
Ocena: 4/6
[1] Deepak Chopra i Gotham Chopra – „Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc”, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, str. 23.
[2] j/w., str. 71.
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Studio Astropsychologii
Recenzja pochodzi z mojego blogu:
http://ksiazkowakrainalagodnosci.blogspot.com/