Katarzyna Grochola, to autorka literatury obyczajowej, po której książki najczęściej sięgają kobiety. Pisarka znana jest z wielu bestsellerowych powieści. Najczęściej kojarzona jest z tytułami takimi jak Nigdy w życiu czy Ja wam pokażę! Pani Grochola jest także współscenarzystką znanych, polskich seriali jak M jak miłość i Na dobre i na złe.
Po Podanie o miłość sięgnęłam kilka lat temu, niestety, wówczas ta pozycja nie przemówiła do mnie. Denerwowały mnie liczne metafory i ciągła zmiana bohaterów. Stwierdziłam jednak, że warto wrócić do lektury. Jest to zbiór dziesięciu opowiadań o różnych obliczach miłości. Mimo, że tytuł książki brzmi dość łatwo i kojarzy się przyjemnym czytadłem, to nic bardziej mylnego. Każde z opowiadań niesie ze sobą przekaz. Autorka zagłębia się w różne sfery życia człowieka, przedstawia miłość nie tylko jako piękne, wzniosłe i wywołujące rozkosz uczucie, ale także jako uzależnienie, przyzwyczajenie i przymus.
Budujące jest to, że Pani Grochola skupia się nie tylko na związkach dorosłych i dojrzałych osób, które w mniemaniu autorki dosyć często stają się jałowe, nudne, a nawet niebezpieczne, ale ukazuje również obraz niewinnej i bezinteresownej miłości dzieci.
Podanie o miłość, to opowiadania, które wywołują w czytelniku różne emocje, często sprzeczne, ale pewnie o to Pani Katarzynie chodziło. We mnie takie uczucia wzbudziło opowiadanie Wieczne pióro, początkowo wywoływało uśmiech, wspomnienia i uczucie radości, ale dramatyczny koniec doprowadził do łez i żalu. Opowiadania, choć krótkie i szybko się je czyta, zmuszają odbiorcę do przemyśleń i chwili refleksji.
Po powrocie do lektury, mimo iż nie przepadam za zbiorami opowiadań i przesadną ilością alegorii, bardziej przekonałam się do tej pozycji. Czytając, targały mną różne uczucia, a to świadczy o dobrym piórze autorki. Na pewno nie jest to książka na letnie popołudnie, ponieważ wymaga skupienia, chociaż czyta się ją dosyć łatwo.
Podanie o miłość, polecam na pewno tym osobom, które lubią opowiadania, chcą poznać miłość w różnych interpretacjach, chcą być zaskoczeni, zdziwieni i poruszeni.
Ocena: 3/6
Recenzja pochodzi z mojego bloga:
http://ksiazkowakrainalagodnosci.blogspot.com/