Siostry w epoce wiktoriańskiej

Recenzja książki Siostra
Za sprawą "Siostry" autorstwa Mary Hooper, powieść gotycka mości się wygodnie w czołówce moich czytelniczych preferencji.

Poznajemy dwie młode dziewczyny. To osierocone siostry, które muszą borykać się z przerażająco trudną codziennością. Grace ma piętnaście lat, w wyniku gwałtu zachodzi w ciążę. Wedle panujących obyczajów, staje się "kobietą upadłą". Razem ze swoją siostrą Lily, która jest opóźniona w rozwoju, żyją w najbiedniejszej dzielnicy Londynu, gdzie codziennie walczą o przetrwanie. Wyprzedają rodzinne pamiątki aby mieć pieniądze chociaż na jeden posiłek dziennie. Szybko przychodzi dzień, kiedy nie mają już nic na sprzedaż a pensjonat, w którym do tej pory mieszkały, zostaje zamknięty a potem wyburzony.
Żeby przeżyć muszą znaleźć pracę. Mają szczęście. Zostają zatrudnione u rodziny Unwinów- właścicieli zakładu pogrzebowego. To ludzie bezwzględni, bez skrupułów, którzy żerują na śmierci.
Grace i Lily nie mają pojęcia, że uczestniczą w szeroko zakrojonej intrydze, która ma pozbawić je spadku...

Akcja powieści rozgrywa się w Londynie i przypada na rok 1861 podczas trwania epoki wiktoriańskiej, uważanej za czas rozkwitu i potęgi Wielkiej Brytanii oraz rewolucji przemysłowej. Ale tam gdzie jest ogromne bogactwo, musi być i bieda. Mary Hooper dokładnie relacjonuje i pokazuje nam różnice i brak równowagi jakimi rządzą się te dwa światy. Z jednej strony ukazuje nam przepych i beztroskę przemysłowców, potentatów pogrzebowych a z drugiej strony wstrząsające i wzruszające obrazy z życia najbiedniejszych członków społeczeństwa. Wśród nich sieroty. Autorka bardzo wiernie i sugestywnie przedstawiła ich codzienność, niebezpieczeństwa na jakie byli narażeni i możliwości jakie los mógł im zaproponować.

Epoka wiktoriańska to również czas rygorystycznej acz dwuznacznej moralności. Przykładem może być rodzina Unwinów, którzy pod płaszczykiem szacunku, wspaniałomyślności, współczucia i wielu inicjatyw charytatywnych skrywali swoje prawdziwe, okrutne oblicze. Wyzyskiwali ludzi dla nich pracujących, wykorzystywali seksualnie swoich biednych, pokrzywdzonych przez los podopiecznych, naciągali żałobników na niepotrzebne wydatki itd..

Najbardziej zaskoczył mnie opis wiktoriańskich zwyczajów związanych z żałobą, wplecione w całą powieść Mary Hooper. Pomysł stworzenia rodziny, która wzbogaca się na śmierci uważam za bardzo udany choć kontrowersyjny.

Lektura "Siostry" była dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Umiejscowienie akcji w czasach tak okrutnych i tak brutalnych dla ludności jest dla czytelnika głębokim, wzruszającym i emocjonującym, przeżyciem. Z łatwością w te klimaty można wpisać nie jedną sensacyjną i wciągającą opowieść.
"Siostrę" przeczytałam w jeden wieczór i natychmiast pokochałam.

http://aleksandrowemysli.blogspot.com/
0 0
Dodał:
Dodano: 26 VI 2012 (ponad 12 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 226
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Ola
Wiek: 44 lat
Z nami od: 14 V 2012

Recenzowana książka

Siostra



Jest rok 1861. Pozbawiona skrupułów, bezwzględna rodzina Unwinów, która zbudowała imperium na śmierci i żałobie, nie cofnie się przed niczym, aby pozbawić spadku dwie sieroty — Grace oraz bezbronną Lily, dziewczynę o umyśle dziecka. Po utracie najbliższych siostry desperacko walczą o przetrwanie, a kiedy Grace zmuszona jest zatrudnić się u Unwinów jako zawodowa żałobnica, oplata je sieć intryg, o...

Ocena czytelników: 5.5 (głosów: 2)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0