Polowanie na Hitlera

Recenzja książki Polowanie na Hitlera
Zawsze zastanawiało mnie w jaki sposób doszedł do władzy jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Czy magnetyzm Adolfa Hitlera był rzeczywiście na tyle silny by pociągnąć za sobą miliony Niemców ? Skąd brała się owa tajemna siła, która znalazła poparcie wśród tak wielu różnych grupach społecznych? Powieść Rogera Moorhouse’a dotyczy co prawda całkiem innego zagadnienia ale pozwala nam lepiej zrozumieć wnętrze Fuhrera. Może właśnie tam powinniśmy szukać siły, która unicestwiła miliony ludzkich istnień.

,,Polowanie na Hitlera’’ to książka napisana niezwykle szczegółowo. Autor mając dostęp do ogromnej liczby archiwalnych materiałów świetnie oddał panujące realia ówczesnej Europy. Poczynając od British Libary przez archiwa niemieckie, studium polski podziemnej, kończąc wreszcie na materiałach Związku Sowieckiego zdołał zdobyć najważniejsze informacje dotyczące planów unicestwienia wodza III Rzeszy. Wszelkie próby zamachów są wiernie odtworzone, a bardzo często towarzyszą im wcześniejsze przygotowania. Historyk uwzględnił również pobudki emocjonalne spiskowców dzięki czemu czytelnik może lepiej zrozumieć działania zamachowca.

Sam byłem zaskoczony jak wiele zaawansowanych planów było tworzonych by Hitler przeniósł się do lepszego świata. Poczynając od amatorskiego zamachu Maurice Bavauda do profesjonalnie przygotowanej bomby przez Georga Elsnera, po jak to sam autor nazywa gniazdo żmij polskiego podziemia. Wodzem III Rzeszy interesowały się również służby specjalne brytyjskiego rządu, a także odwieczny wróg Związek Sowiecki. Hitler był brany również jak główny cel we własnym obozie, a także wewnętrznych szeregach Abwehry.

Mnie osobiście zaskoczył fakt jak Hitlerowi udało się wyjść obronną ręką z tak wielu niebezpieczeństw. Większość zamachów nie doszła do skutku, inne zostały wykryte, a ten najsłynniejszy z 1944 roku nie zrobił Adolfowi zbyt wielkiej krzywdy. Spiskowcy przez cały okres wojny mieli wielkiego pecha, a Hitler ogromne szczęście. Złośliwi twierdzili, że sam diabeł nad nim czuwał. Pisarz ukazuje nam również wewnętrzne przekonanie wodza o własnej sile i świadomości, że musi wypełnić świętą misję. Tu przytoczę jeden z cytatów, który świetnie odzwierciedla stosunek Fuhrera do własnej osoby :
,,Jestem niezniszczalny. Jestem nieśmiertelny’’

Myślę, że bardzo ważnym atutem książki jest dokładny opis wewnętrznych przeżyć osób chcących zlikwidować Fuhrera. Czytelnik często zostaje zaznajomiony z historią zamachowca, a także poznaje główne powody, które kierowały nim podczas planowania zamachu. Historyk poszedł krok dalej i opisał również losy bohaterów po zamachach, które często kończyło się w katowniach Gestapo.

,,Polowanie na Hitlera’’ to nie tylko opis zamachów na głównodowodzącego nazistów. Moorhouse opisuje również działania polskiego podziemia, które zlikwidowało wielu oficerów III Rzeszy działających na terenie kraju nad Wisłą. Pod lupę został również wzięty zamach na Reinharda Heydricha, a także próby zlikwidowania innych czołowych postaci nazistowskiego państwa. Autor pokusił się również o przybliżenie nam akcji sabotażowych, które miały bardzo częste miejsce. Głównie za pomocą Abwehry i pod koniec wojny kierowane przez Alberta Speera.

Powieść opisuje również szeroko pojęty aparat bezpieczeństwa Adolfa Hitlera. Dowiadujemy się w jaki sposób działały ówczesne służby, a także jak zmieniały się pod wpływem aktualnych wydarzeń. Poznajemy również wiele ciekawostek, a także tematów nie związanych bezpośrednio z zamachami przez co powieść zyskuje na atrakcyjności. Dowiadujemy się na przykład o depresji Stalina po pierwszej fali uderzeń operacji ..Barbarossa’’ czy podwójnej grze Canarisa.

Okładka w książce nie zrobiła na mnie zbyt wielkiego wrażenia. Hitler z uniesioną prawą ręką ku górze nie wydaje się być przekonywujący. Również blade tło nie pasuje mi do tak straszliwej postaci. W środku książki możemy się za to natknąć na archiwalne fotografie z różnych okresów wojny. Poznajemy również twarze spiskowców, miejsca zamachów czy po prostu fotografie Hitlera. Jak dla mnie świetny pomysł, który ułatwia czytelnikom wizualizację wydarzeń.

Mimo ogromnej liczby nazwisk, miejsc i dat powieść czyta się przystępnie. Główną zaletą jest tu z pewnością talent literacki Pana Rogera, który umiejętnie połączył sztywne fakty historyczne z żywym obrazem hitlerowskich Niemiec. Książka spodoba się przede wszystkim fanom drugiej wojny światowej, a także pasjonatom tamtego okresu. Dla osób nie zainteresowanych tematem książka może momentami wydawać się nudna i monotonna. Ogólnie rzecz biorąc to kawał dobrze napisanej literatury faktu, która w sposób prawdziwy bez zbędnych ozdobników opisuje szereg zamachów na postać Adolfa Hitlera.
0 0
Dodał:
Dodano: 25 V 2012 (ponad 13 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 179
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 36 lat
Z nami od: 25 V 2012

Recenzowana książka

Polowanie na Hitlera



Hitler jeszcze raz wyszedł cało z opresji. Jeden z konspiratorów zażartował, że musi mieć "diabła stróża" – pisze w książce "Polowanie na Hitlera" Roger Moorhouse i podąża jego śladami, tropiąc rozmaite wątki zamachów na wodza Trzeciej Rzeszy. Dramatyczne zwroty wydarzeń, które relacjonuje Moorhouse, i sensacyjny ton narracji sprawiają, że emocje bohaterów udzielają się także nam. Sugestywne chara...

Ocena czytelników: 3.5 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 3.5