"Pasja życia" to dokładna i wierna biografia awangardowego holenderskiego mistrza malunku Vincenta Van Gogha. Autor tak mocno wczuł się w położenie artysty, tak dogłębnie zbadał nie tylko losy ale i osobowość malarza że ów staje nam przed oczami jako żywy człowiek, niczym brat.
Van Gogh był osobą bardzo wrażliwą na biedę ludzką, odrzucającą stereotypy, upartą, narwaną, pełną pasji ale i konfliktów wewnętrznych. Urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej, która handlowała dziełami sztuki, reprodukcjami itd. Poznajemy go sprzedającego reprodukcje w londyńskiej filii przedsiębiorstwa i po uszy zadurzonego w Urszuli. Ona jest już jednak zaręczona. Młody Van Gogh traci głowę bez słowa pożegnania opuszcza Londyn. Z czasem postanawia tak jak ojciec zostać kaznodzieją, warunkowo dostaje posadę w biednej i brzydkiej górniczej miejscowości Borinage. Widzi tam tak przepastną biedę że sam jako duszpasterz postanawia jej zaznać. Razem z górnikami choruje i głoduje, pomaga im i dzieli się wszystkim co posiada.
Widzimy tu także obraz ówczesnej Europy, dojmującą biedę, krwiożerczy kapitalizm i przemiany społeczne.
Amerykański autor kreśli słowa z malowniczą pasją i przejmuje losami epokowego artysty.
Nieczęsto się to zdarza ale przy tej powieści miałem łzy w oczach.
"Pasja życia" to znakomity obraz życiowej i artystycznej drogi Vincenta van Gogha. Pasja pisarska autora tej biograficznej opowieści równa jest pasji twórczej genialnego malarza; autor kreśli przed Czytelnikiem wnikliwy i fascynujący portret artysty nie uznawanego za życia, a dziś nazywanego świętym patronem sztuki nowoczesnej.