Dobry nazwany Idiotą.

Recenzja książki Idiota
Już po raz trzeci twórczość Fiodora Dostojewskiego, pochłonęła moją uwagę tak mocno, że zawładnęła mym umysłem, byłem nią wprost oczarowany. Sam sposób prowadzenia pióra, kunsztowność zawartych w dialogach opowiadań, głębokość zarówno psychologiczna jak i filozoficzna myśli zachwycały, budząc niekłamany podziw.

Tytułowym Idiotą jest Książę Myszkin, postać pełna promieniującego dobra, ale i naiwności, ufności, wiary w ludzkie dobro. Jest on uosobieniem Chrystusa, a relacje innych bohaterów względem Niego, obrazują relacje ludzi z Bogiem.
Autor ukazuje jednocześnie bardzo pesymistyczny, czarny prawie obraz mentalności, zepsucia moralnego samych Rosjan, którzy Księcia Dobra mają za idiotę, głupca, niedorajdę.

W zdecydowanej większości fabuły nie znajdziemy zdarzeń mrożących krew w żyłach, jednak mimo tego czuć duże napięcie, a sam język wynagradza nam to.
Postacie skonstruowane są po mistrzowsku, często to ciemne, prawie złe charaktery, których wzajemne relacje są w związku z tym bardzo napięte. To napięcie towarzyszyło mi na każdym etapie czytania.

Akcja "Idioty" toczy się w Sankt Petersburgu, końcem XIX wieku.
Powieść napisano długimi zdaniami, sens niektórych z nich jest nie do końca jasny, czyni to lekturę nieco trudną.

Zdecydowanie polecam tę sporych rozmiarów, ponad sześćset-stronicową powieść, stawiając zasłużone 9/10.
Dodał:
Dodano: 08 X 2022 (ponad 2 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 120
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Arkadiusz
Wiek: 38 lat
Z nami od: 23 VII 2010

Recenzowana książka

Idiota



Idiota (ros. Идиот – Idiot) – powieść Fiodora Dostojewskiego w czterech częściach, napisana w okresie między 14 września 1867 roku a 17 stycznia 1869 roku. Pierwsza redakcja powieści powstała między 14 września a 4 grudnia 1867 roku, druga – po 18 grudnia 1867 roku. Po drugiej redakcji dzieło było w istocie zupełnie nową książką – z innymi postaciami i innym głównym wątkiem fabularnym. Pierwsze tr...

Ocena czytelników: 5.05 (głosów: 28)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0