Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu

Recenzja książki Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu
Czy można mieć kontrolę nad tym, kiedy występuje uzależnienie, które najczęściej nazywane jest chorobą alkoholową?

Dotyczy ona znaczną grupę ludzi spożywających alkohol niezależnie od wieku. Najtrudniej jest ten z reguły problem zrozumieć, gdy dotyczy on w szczególności ludzi młodych rozpoczynających dopiero nowe życie, poznających trudne kroki dorosłości.

Rodzice reagują bardzo różnie, kiedy dowiadują się, że ich syn bądź córka nie pije, pomijają temat alkoholu w rozmowach, z czasem nakłaniają do skosztowania lub też udają, że nie interesuje, ich co oni robią w danej chwili. Dopóki nie zdarzy się tragedia, w której wygrywa alkohol będący wówczas najlepszym przyjacielem osoby, która go spożywa.

Szczęśliwe są te na ogół osoby, które nie piją alkoholu, nie myślą o nim wcale, ale pojawiają się w nich z czasem pokusy zachęcające do jego spożycia poprzez reklamy telewizyjne piwa i udowodnieniu, że możemy poczuć lepiej się poczuć po jego konsumpcji czy towarzyszące im namowy ze strony bliskich osób, które mogą zmienić zupełnie myślenie o alkoholu. Niech wygra zdrowy rozsądek, gdyż można popaść w nałogi, od których jest bardzo trudno sobie z nimi poradzić i przyznać się do nich.

Dlatego, aby móc dowiedzieć się nieco więcej na temat zawartego głównego tytułu w książce pt.'' Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu'' autorstwa Pana Johannesa Lindenmeyera.

Szczególną uwagę zwróciłam na to, że autor z zawodu jest terapeutą i interesuje mnie jego podejście w odniesieniu do tego, jakie ma ogólne zdanie w niełatwych podjętych zagadnieniach, które znamy nie od dziś, ale są inaczej rozumiane przez społeczeństwo.

Warto przeczytać sobie na samym początku wstęp autorstwa Pani Ewy Woydyłło oraz przedmowę w przekładzie Pana Jana Chodkiewicza.

Bardzo spodobało się mi, w jaki sposób autor omawia przykłady (podane są w ramach), umiejętnie zadaje pytania, ale przede wszystkim przedstawia realną rzeczywistość i jak to jest, kiedy jest się po wypiciu, alkoholu, jaki towarzyszy najczęstszy temu stan.

Problem spożywanego alkoholizmu i innych używek autor opisuje, stosując języka zrozumiałego.

Potrafi być dokładny w przeprowadzonych analizach, stanach emocjonalnych, przedstawionych trafnie przez niego pojęciach oraz znajomość psychologii, która pełni tutaj też ważną rolę w zrozumieniu pacjenta, jak również jego rodziny przed podjęciem ważnej decyzji o zmianie dotychczasowego życia na lepsze rezygnując ze spożywania alkoholu.

Książka ta składa się z odpowiednio skonstruowanych pomysłowo 14 rozdziałów, książki, które warto przeczytać, dodatki- kwestionariusze. To jest bardzo istotny i moim zdaniem najważniejszy element, bo związany jest z zamieszczonymi pytaniami dotyczącymi zagadnień mających główny związek z rozdziałami.

Polecam przeczytać tę książkę.
Dodał:
Dodano: 18 VIII 2022 (ponad 2 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 115
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 41 lat
Z nami od: 10 IX 2016

Recenzowana książka

Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu



Choroba alkoholowa to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji, przypadłość unieszczęśliwiająca miliony, trudna w leczeniu i podstępna. Wprowadzając nas w jej świat, Johannes Lindenmeyer opisuje ją z pełną powagą i troską o chorych, a przy tym językiem przystępnym, barwnym, wolnym od fachowego żargonu. Ten doświadczony niemiecki terapeuta uzależnień z wielkim taktem traktuje uzależn...

Ocena czytelników: 6 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0